Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błonia pod zamkiem się zmienią. Zobacz wizualizacje

Artur Jurkowski
- Ma to być miejsce przyjazne mieszkańcom. Chcemy go zmienić ale bez ingerowania w klimat, który już wokół niego się wytworzył – mówił Piotr Szkołut z Garden Concept Architekci Krajobrazu. GCAK opracował koncepcje zmian błoni pod zamkiem. We wtorek został zaprezentowany w ratuszu.

- Przebudowa błoni może zacząć się jeszcze pod koniec roku. Chcemy ją zakończyć w 2018 r. – zapowiedziała Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora Wydz. Inwestycji i Remontów UM Lublin.

Zmiany mają objąć ok. czterech hektarów rozciągających się między zamkiem a targowiskiem. Pojawią się tam m.in. cztery place gdzie będzie można aktywnie wypoczywać.

– Przy czym nie mówimy o siłowni na świeżym powietrzu. Raczej myślimy o rozwiązaniach takich jak np. drążki do podciągania, ścianki wspinaczkowe, plac do gry w bule – wskazywał Szkołut.

Nie będzie stawu, które pierwotnie architekci z GCAK widzieli w tym rejonie. Teren gdzie miał powstać nie należy w części do miasta.

– A nie chcieliśmy aby zmniejszył się on do rozmiaru oczka wodnego. Zamiast wody zostaną posadzane rośliny, które falując na wietrze będą przypominać otwarty akwen, piesi będą poruszali się w tej części błoni po drewnianych kładkach – opisywał Szkołut.

Ratusz nie wyklucza jednak powstania stawu w przyszłości. Aby to było możliwe trzeba będzie jednak wykupić działkę znajdującą się obecnie w prywatnych rękach.

Obecna ścieżka prowadząca przez błonia od pl. Zamkowego do al. Unii Lubskiej zostanie odsunięta lekko w stronę targowiska.

W ten sposób między zamkiem a ścieżką powstanie miejsce gdzie będą mogły się odbywać koncerty, festiwale np. Inne Brzmienia.

Niektóre rozwiązania nawiązują do historii miejsca m.in. nieistniejącej już żydowskiej dzielnicy. Na błoniach ma być np. odwzorowany przebieg dawnej ul. Krawieckiej. Zrekonstruowana ma być dawna studnia.

GCAK zapewnia, że koncepcja minimalnie ingeruje w obecną zieleń. Ale i tak zakłada wycinkę 20 spośród ok. 200 drzew.

– Głównie tych, które mają bardzo słabą kondycję. W ramach rekompensaty planujemy posadzić 70 nowych drzew, głównie liściastych – wskazywał Szkołut.

Z koncepcją nowych błoni można się zapoznać na stronie lubelskiego ratusza. Urzędnicy czekają do 10 lutego na uwagi mieszkańców. Można je przesyłać na adres: [email protected]

Największe inwestycje w Lublinie. Od wizualizacji do realiza...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski