Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA chce wygaśnięcia mandatu Krzysztofa Żuka. Agenci złożyli wniosek do Rady Miasta

Sławomir Skomra
AG
Odpowiedni wniosek wpłynął już do biura Rady Miasta. Agenci uważają, że prezydent Lublina złamał ustawę antykorupcyjną zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie.

CBA chce pozbawić Krzysztofa Żuka stanowiska prezydenta Lublina. Decyzję w tej sprawie mogą podjąć miejscy radni, bo właśnie do nich w tej sprawie napisali agenci.

Amerykanie wybierają 45. prezydenta swojego kraju (WIDEO)

- CBA zakończyło kontrolę przestrzegania w latach 2014 – 2016 zakazów zawartych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne tzw. ustawy antykorupcyjnej przez Krzysztofa Żuka – Prezydenta Miasta Lublin - informuje Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Chodzi o zasiadanie Żuka (do początku tego roku) w radzie nadzorczej państwowej spółki PZU Życie. Żuk jeszcze w niedzielę, ubiegając działania CBA, tłumaczył że nie złamał prawa.

Sprawa rozbija się o ustawę antykorupcyjną. Zabrania ona wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast być członkami „zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego”.

Wybory w Stanach Zjednoczonych 2016. Kto wygrał? (ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że za to właśnie w 2011 r. marszałek województwa, Sławomir Sosnowski został odwołany ze stanowiska (i tego samego dnia ponownie powołany). CBA wytknęło marszałkowi, że był jednocześnie członkiem komisji rewizyjnej spółdzielni producenckiej Eko-tucz.

Od kilku miesięcy agenci przyglądali się pracy prezydenta Lublina w PZU Życie. CBA doszło do wniosku, że Krzysztof Żuk złamał prawo w analogiczny sposób jak kilka lat temu Sosnowski.

Tyle, że ustawa antykorupcyjna przewiduje wyjątki. Artykuł 6. tej ustawy mówi jasno, że zakazy nie dotyczą osób zgłoszonych do np. rad nadzorczych przez Skarb Państwa i „inne państwowe osoby prawne”. Kolejnym warunkiem jest to, że musi to być firma, w których udział Skarbu Państwa przekracza np. 50 proc. udziałów.

Jest jeszcze jeden warunek. Taki samorządowiec może pełnić funkcje maksymalnie w dwóch spółkach.

Żuk broni się tym, że do rady nadzorczej PZU Życie rekomendował go minister skarbu państwa. W 2014 r. był nim puławski poseł Platformy Obywatelskiej, Włodzimierz Karpiński – bliski, polityczny współpracownik Żuka.

CBA jednak wyjaśnia, że tym konkretnym przypadku nie można mówić o wypełnieniu tych warunków, bo Żuka do rady zgłosił nie minister, a spółka PZU S.A.

W 2015 r. w PZU Życie prezydent zarobił 146 tys. 143 zł i 71 groszy. W 2014 roku było to 114,332 tys. zł.

Przypomnijmy, że Żuk odmówił podpisania protokołu pokontrolnego CBA. To jednak biuru nie przeszkadza, bo to „nie zmienia bezspornych ustaleń CBA.".

- Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu. Dziś taki wniosek trafił do Rady Miasta Lublina. CBA wniosło o przedstawienie informacji o sposobie i zakresie realizacji wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka z powodu nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej - dodaje Kaczorek.

Oświadczenie Prezydenta Miasta Lublin w tej sprawie publikujemy na następnej stronie
Oświadczenie
Złożenie w dniu dzisiejszym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wniosku do Rady Miasta Lublin o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin to polityczna odpowiedź na moją wczorajszą konferencję prasową. Potwierdza to dobitnie, że PiS używa instytucji Państwa i wykorzystuje służby do walki politycznej ze mną.

Kandydując na członka Rady Nadzorczej PZU Życie SA dochowałem najwyższej staranności oraz zasięgałem informacji i konsultacji prawnych. Posiadam opinie prawne, sporządzone przez wybitnych specjalistów w dziedzinie prawa (Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidybę oraz Prof. zw. dr hab. Stanisława Sołtysińskiego z Kancelarii „Sołtysiński, Kawęcki@Szlęzak w Warszawie), które jednoznacznie wskazują, iż nie doszło do naruszenia przepisów prawa w związku z moim członkostwem w Radzie Nadzorczej PZU Życie SA.

Kierowałem się poszanowaniem prawa oraz obowiązkiem dbałości o strategiczne interesy Skarbu Państwa, do czego jako funkcjonariusz publiczny, w tym były Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, jestem szczególnie zobowiązany i do czego zostałem rekomendowany.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w trakcie postępowania nie uwzględniło moich zastrzeżeń i nie odniosło się do wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, jakie legły u podstaw mojego powołania do Rady Nadzorczej PZU Życie SA. Okoliczności te nie zostały w sposób należyty ustalone, zbadane i ocenione. Materiał dowodowy jest niepełny i nie pozwala na analizę wszystkich elementów istotnych dla oceny prawnej.

Zarzut Centralnego Biura Antykorupcyjnego oparty na tym, że nie doszło do prawidłowego zgłoszenia mojej osoby do Rady Nadzorczej PZU Życie SA jest nieprawdziwy, gdyż do Rady zostałem wskazany przez ówczesnego Ministra Skarbu Państwa. Ustawa antykorupcyjna nie wymaga szczególnej formy oświadczenia Skarbu Państwa o zgłoszeniu osoby publicznej do pełnienia funkcji w organie spółki handlowej. W świetle orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2007 r. wyznaczenie do spółki prawa handlowego należy uznać za oświadczenie, które ujawnia w sposób dostateczny wolę osoby dokonującej tego aktu. Oświadczenie Skarbu Państwa nie wymaga żadnej szczególnej formy i może być złożone zarówno przez przedstawiciela Skarbu Państwa w ramach struktury Ministerstwa Skarbu Państwa, jak też przez osobę, która posiadała umocowanie do reprezentowania Skarbu Państwa i działała na walnym zgromadzeniu PZU Życie SA jako pełnomocnik PZU SA.

Nadto i tak dopuszczalne jest i nie stoi w sprzeczności z zakazami określonymi w ustawie, zgłoszenie do objęcia stanowiska w radzie nadzorczej danej osoby przez spółkę, w której udział Skarbu Państwa nie przekracza wprawdzie 50 % kapitału zakładowego ale posiada on (Skarb Państwa) na zgromadzeniu wspólników faktycznie ponad 50% głosów. Taką dominującą pozycją Skarb Państwa posiada w PZU SA.

Moja kandydatura do Rady Nadzorczej PZU Życie SA została wskazana przez Ministra Skarbu Państwa ze względu na konieczność ochrony strategicznych interesów Skarbu Państwa. Jako były Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa posiadałem nie tylko niezbędną wiedzę, ale przede wszystkim dawałem rękojmię należytej dbałości o interesy Skarbu Państwa (spółek, w których Skarb Państwa posiada dominującą pozycję). Zajmowałem się w przeszłości m.in. strategicznym dla Polski zadaniem odzyskania kontroli przez Skarb Państwa nad PZU SA poprzez zakończenie kilkuletniego sporu z Eureko B.V. – w okresie gdy pełniłem funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Sprawę przejęcia kontroli nad PZU SA zajmowało się bezpośrednio kierownictwo Ministerstwa Skarbu Państwa, (którego byłem członkiem jako Podsekretarz Stanu).

Skierowanie obecnie przez CBA wniosku do Rady Miasta o stwierdzenie wygaśnięcia mojego mandatu nie ma wyraźnego umocowania prawnego. Dopiero wezwanie wojewody uruchamia określoną procedurę prawną. Na dzień dzisiejszy takiego wezwania nie ma. Ze swej strony, jeżeli zajdzie taka konieczność, będę podejmował wszelkie kroki prawne, w ramach przysługujących mi uprawnień, a w szczególności na drodze postępowania przed sądami administracyjnymi (WSA i NSA).

Dr Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

Lublin, 7 listopada 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski