Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na górkach czechowskich żyją chomiki europejskie? Jest dowód

SKO
Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy na górkach czechowskich żyją chomiki europejskie, to jest na dowód. Podczas spaceru zrobiono zdjęcie tego zwierzątka.

O tym, że chomik europejski występuje na górkach czechowskich było wiadomo od lat. Jednak jak zastrzega Paweł Duklewski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jego populacja nie była dokładnie zbadana. – przynajmniej nie przypominam sobie takich badań. Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku badacze zajmowali się tym tematem, ale przy okazji badania populacji susła perełkowanego – zaznacza przyrodnik.

O ile suseł, znak firmowy Lubelszczyzny jest gatunkiem arcyrzadkim i znajdującym się pod ścisłą ochroną, to status chomika europejskiego jest inny. – Jest umieszczony w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, ale nie jest objęty ścisłą ochroną. Jest często traktowany jako szkodnik, który sprawia wiele problemów rolnikom – dodaje Duklewski.

Duże szczeście

Od susła chomika różni także to, że nie żyje w grupie. Pojedyncze osobniki mają swoje niewielkie terytoria, na których żyją. Zdjęcie zrobione na Górkach Czechowskich ma swoją wartość. Chodzi o sam fakt sfotografowania zwierzęcia. – Ktoś, komu udało się zrobić to zdjęcie, a widzę, że jest chyba robione w małej odległości, miał dużo szczęścia. Chomik europejski jest bardzo płochliwy i potrafi momentalnie uciec przewidując zagrożenie. Autorowi zdjęcia jednak udało się go podejść – mówi Duklewski.

Jedna z naszych czytelniczek, która dobrze zna historię powstania zdjścia chomika, - Zostało zrobione w kwietniu, ale śladów obecności tego zwierzęcia na górkach jest znacznie więcej. Bardzo często można na tym terenie natknąć się na norki, albo truchła chomika - zapewne zabitego przez jakieś większe zwierzęta - mówi.

Chomik jako dowód

Chomikiem zainteresowała się już Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie. Udostępniła zdjęcie zwierzątka na swoim profilu facebookowym. „Jedni eksperci mówią, że go tam nie ma...Choć z drugiej strony nie zobaczą go po godzinie chodzenia po górkach :) To nie polna mysz, a arystokracja wśród gryzoni.(…) Dla tych, którzy nie wiedzą: chomik europejski to zwierzę chronione, wpisane do "Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych". Ale na Górkach, nie żyje samotnie - tam jest wszystko: sarny, zające, lisy, bażanty, dziki. W sumie: 222 - gatunków roślin zielnych, 44 - drzew i krzewów, 13 - porostów, około 100 gatunków ptaków chronionych. Kto ma tyle naturalnego bogactwa w centrum miasta (15 minut do centrum)? Czy chcemy to zniszczyć? Komu zadać to pytanie?” – napisali członkowie FKP.

Tym wpisem Forum nawiązuje do planów deweloperskiej firmy TBV, która jest właścicielem tego terenu. Według zapowiedzi spółki na 39 procentach tej ziemi mają stanąć bloki z kilkoma tysiącami mieszkań, a reszta ma być przeznaczona pod park. - Z tymi gruntami trzeba coś zrobić. Nasz pomysł to ucywilizowanie tego obszaru, co chcemy robić w porozumieniu z miastem oraz mieszkańcami, którzy są naszymi nowymi sąsiadami – mówił nam marcu, gdy kupił górki czechowskie Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Chomik europejski

Jest największym przedstawicielem chomikowatych. Jego długość ciała wynosi 20 – 30 cm, a długość ogona od 4 – 6 cm. Chomik europejski osiąga wagę od 200 do 650 g, ale spotykano też okazy ważące kilogram. Ubarwienie grzbietu i boków tułowia jest jasnobrązowe do brązowego. Na brzuchu jest czarny, ma kremowe plamy na polikach, karku i za przednimi łapami.

Ten gatunek wywodzi się ze środowisk stepowych, zamieszkuje tereny w pobliżu ludzkich upraw roślin. „Związki między chomikiem europejskim a człowiekiem są stare jak świat i porównywalne tylko z kilkoma innymi (głównie udomowionymi) gatunkami, takimi jak pies, koń, kot czy wilk” – pisał o tym zwierzęciu dr Ulrich Weinhold w 2008 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski