Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Lublinie powstanie wieża antysmogowa? Z pyłów będzie robiona biżuteria

Gabriela Bogaczyk
- Uważam, że skuteczniejsze jest zapobieganie zanieczyszczeniom niż niwelowanie skutków - mówi inspektor ochrony środowiska. -  Powinno się wymienić domowe kotły na piece V klasy i zrezygnować z palenia miałem lub mułem.
- Uważam, że skuteczniejsze jest zapobieganie zanieczyszczeniom niż niwelowanie skutków - mówi inspektor ochrony środowiska. - Powinno się wymienić domowe kotły na piece V klasy i zrezygnować z palenia miałem lub mułem. Sławomir Kowalski
Lubelski Alarm Smogowy chce, by powstała specjalna wieża, która oczyszcza powietrze. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

- Zaznaczam, że naszym celem jest niwelowanie zanieczyszczonego powietrza, a nie produkcja pierścionków. Można powiedzieć, że biżuteria ze smogiem to efekt uboczny tej oczyszczalni - tłumaczy Andrzej Filipowicz z Lubelskiego Alarmu Smogowego.

Działanie wieży antysmogowej polega na wyłapywaniu nieczystości z powietrza, które następnie pozostają na filtrach. Później zebrany pył jest zgniatany pod wysokim ciśnieniem i umieszczany w biżuterii.

- Potrzeba około godziny w „sezonie smogowym”, aby uzyskać wsad do jednego egzemplarza. Cena wyjątkowego pierścionka ze smogiem wynosi obecnie na rynku ok. 2 tys. euro - mówi Filipowicz.

Takie urządzenia działają już w Rotterdamie i Pekinie. Planowane są kolejne: w Indiach i na Islandii. - Pokażmy, że Lublin nie jest gorszy od Pekinu - dodaje Filipowicz.

Wieża musiałaby mieć ponad 7 metrów wysokości. To pozwala na oczyszczenie powietrza, które jest wdychane przez 50 tys. osób. Jako ewentualną lokalizację urządzenia Filipowicz wskazuje plac zabaw przy ulicy Radzyńskiej na Czechowie.

- Chociaż chcielibyśmy, aby wieża była mobilna i stała na kółkach, tak aby w razie potrzeby można było ją łatwo przetransportować w inną część miasta. Byłby wtedy takim wozem Drzymały - zaznacza społecznik.

Na razie projekt pozostaje w sferze marzeń, bo na uruchomienie wieży oczyszczającej powietrze potrzeba kilkaset tysięcy złotych.

- Prowadzimy rozmowy z właścicielem patentu z Holandii. Chcemy złożyć ten projekt do Budżetu Obywatelskiego albo Zielonego Lublina, chociaż rozmawiamy także z prywatnymi inwestorami - wyjaśnia Filipowicz i liczy, że ta propozycja zostanie zrealizowana, bo smog to coraz poważniejsze zagrożenie dla lublinian.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska sceptycznie podchodzi do postawienia wieży antysmogowej w Lublinie. - Teoretycznie mamy wiele możliwości, ale pytanie, czy jest sens ponosić tak duże koszty na coś, co nie przynosi efektów globalnych - odpowiada Arkadiusz Iwaniuk, lubelski inspektor, i zaznacza, że to tak jakby urządzenie do klimatyzacji umieścić latem na ulicy lub kaloryfer w zimę. - Tak samo jest z oczyszczaniem powietrza. Uważam, że skuteczniejsze jest zapobieganie niż niwelowanie skutków. Dlatego powinno się wymienić domowe kotły na piece V klasy i zrezygnować z palenia miałem lub mułem - wskazuje Iwaniuk.

W tym roku już 45 razy zostało przekroczone dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego w Lublinie. To o 10 dni więcej niż przewiduje norma.


Zobacz także: Smog jest groźny dla płuc i serca, może powodować nowotwory

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski