Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dominikanie bez teatru, ale za to z Warsztatami Kultury

Sławomir Skomra
Anna Kurkiewicz
Po wyprowadzce teatru Andersena miasto i tak chce wyremontować budynek dominikanów. - Nie jestem w stanie tego zrozumieć - mówi o planie ratusza proprezydencki radny.

We wrześniu teatr Andersena nie będzie już wystawiał sztuk w klasztorze Dominikanów naStarym Mieście, ale w Centrum Spotkania Kultur. Okazuje się jednak, że wraz z wyprowadzką teatru interesy między zakonnikami a miastem (teatr jest miejską instytucją) się nie skończą. Miasto chce nadal wynajmować te pomieszczenia.

Jak nie teatr, to...

- Przeor klasztoru został już wstępnie poinformowany, że mamy taki zamiar - mówi Kurierowi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - To bardzo dobra przestrzeń artystyczna i chcemy ją wykorzystać. Myślimy o umieszczeniu tam Warsztatów Kultury, bo brakuje im miejsca na wydarzenia teatralne - dodaje.

Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury potwierdza, że instytucja jest tym wstępnie zainteresowana. - Ta przestrzeń jest nam potrzebna do realizacji programu muzycznego i filmowego. Możemy ją też wykorzystać do działań teatralnych.

Pilny remont

Sprawa jest o tyle ciekawa, że aktorzy i szef teatru Andersena od lat narzekają na swoją siedzibę w klasztorze. Mówią, że to miejsce nie nadaje się do dalszego użytku, bo jest w fatalnym stanie. Ratunkiem miała być nowa siedziba teatru w Domu Kolejarza przy ul. Kunickiego, jednak jak na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie rozpocznie się remont nowej siedziby, bo przeszkodą są pieniądze - 46 mln zł.

Kompromis to właśnie przeniesienie teatru do CSK do czasu modernizacji Domu Kolejarza.

Zapłaci miasto

Koszt remontu klasztornych pomieszczeń chce wziąć na siebie miasto. Jak duże to będą prace i pieniądze zależy od sporządzonej dokumentacji, a w szczególności od opinii straży pożarnej, która ma wskazać, co trzeba zrobić, aby obiekt spełnił wymagania przeciwpożarowe.

- Jak otrzymamy od straży opinię, to oszacujemy koszty. Pieniądze na remont chcemy zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie - zapowiada prezydent i zaznacza, że mowa o 4 - 6 mln zł, ale to kwota wyjściowa, bo w przetargu można uzyskać niższe sumy.

Marcin Nowak, radny Wspólnego Lublina, zaznacza, że rozumie prezydenta, który chce odnowić zabytek i utrzymać tam funkcje kulturalne, ale co do remontu jest sceptyczny. - Na razie nie jestem w stanie tego zrozumieć. Wyprowadzamy, ze względu na stan budynku, jedną naszą instytucję, żeby po remoncie wprowadzić tam inną naszą instytucję. Bez poważnej debaty na ten temat się nie obejdzie, bo publiczne pieniądze inwestowalibyśmy w nienależącą do miasta własność. Zresztą Warsztaty Kultury nie zgłaszały potrzeby zabezpieczenia im kolejnych pomieszczeń - mówi.

Plac Litewski: Tłumy lublinian uczciły Święto Konstytucji 3 Maja [DUŻO ZDJĘĆ I WIDEO]
Święto strażaków sprzed 42 lat na ZDJĘCIACH
Juwenalia 2016 w Lublinie. Korowód rozpocznie studenckie święto (PROGRAM)
Majówka w Nałęczowie z zabytkowymi autami (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski