Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy nie chcą uchwały antysmogowej, o ludzie nie mają na to pieniędzy

Aleksandra Dunajska
EP
"Nie" - tak na pytanie o konieczność wprowadzenia uchwały antysmogowej odpowiedzieli samorządowcy.

Pytającym był samorząd województwa. W listopadzie ub. r. władze regionu zapytały samorządowców m.in. o to, czy naszemu województwu potrzebna jest uchwała antysmogowa. Urząd Marszałkowski jeszcze nie podsumował wyników, ale wiadomo jedno - większość samorządów na to pytanie odpowiedziało przecząco.

- Oczywiście, że dostrzegamy problem, nawet na śniegu widać teraz, jak ten pył opada - przyznaje Ryszard Podlodowski, wójt Mełgwi. Dlaczego więc jest na „nie”?

- Wszyscy są za ochroną środowiska, ale nikt nie chce, żeby mu ta ochrona zaglądała do kieszeni. A wiadomo, że ewentualna uchwała mogłaby oznaczać konieczność wymiany pieców na nowsze albo rezygnacji np. z używania drewna do opalania domów. A ludzi na to nie stać, nie możemy występować przeciwko nim - wyjaśnia wójt. Zdaniem Podlodowskiego, władze - województwa i państwa - powinny najpierw dać ludziom marchewkę w postaci pieniędzy na wymianę pieców. - Dobrym przykładem jest eternit na dachach - mało kto go zdejmował dopóki nie można było dostać dofinansowania - mówi.

Podobnego zdania jest Radosław Plandowski, rzecznik Urzędu Miasta Biała Podlaska.

- Narażanie bialskich rodzin na takie koszty byłoby krokiem bardzo pochopnym i nieodpowiedzialnym - napisał w mailu.

W rozmowach z samorządowcami pojawiają się najczęściej podobne uzasadnienia. Zwłaszcza, że w tym roku są wybory samorządowe i mało który wójt, burmistrz czy prezydent podejmie decyzje mało popularne wśród wyborców. Wśród nielicznych gmin, które mimo wszystko odpowiedziały „tak” w ankiecie znalazły się m.in. Lublin, Kazimierz Dolny i Żółkiewka.

- Na problem trzeba patrzeć w nieco dalszej perspektywie, nie tylko kilku następnych lat- tłumaczy Jacek Lis, wójt Żółkiewki.

Zaraz jednak przyznaje, że podziela obawy dotyczące ewentualnego finansowania inwestycji.

- Nie sztuka wydawać nakazy i zakazy, trzeba liczyć się z tym, że ludzie nie mają pieniędzy - wskazuje. - Najgorsze jest to, że tak dużo mówi się o kwestii smogu, a rząd nic nie robi w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii - zauważa.

Teraz czas na mieszkańców

Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego mówi, że podejmując decyzję, czy przygotowywać uchwałę antysmogową, czy nie, władze regionu na pewno wezmą pod uwagę opinie samorządów.

Teraz jednak głos mogą zabrać mieszkańcy. Na stronie www.lubelskie.pl zamieszczono ankietę, z pytaniami o to, co należy zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w regionie. Ankietę można wypełniać do końca stycznia. Czas na podsumowanie przyjdzie w marcu - wtedy samorząd województwa chce zorganizować konferencję na temat smogu i tego, jak rozwiązać ten problem.

WARto wiedzieć

Czy wiesz, że już sześć województw podjęło uchwały antysmogowe?

Pod koniec września ub.r. zrobił to sejmik województwa opolskiego. Dokument zakazuje spalania w domowych piecach mułów i flotokoncentratów węglowych, czyli szczególnie szkodliwych kopalnianych odpadów, ale też węgla brunatnego oraz mokrego drewna. Podobne regulacje wprowadziło województwo łódzkie (zaczną obowiązywać od maja 2018 r.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski