Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne w Lublinie: Ratusz pyta o to... jak ma pytać mieszkańców

Artur Jurkowski
archiwum
Będą zmiany w zasadach prowadzenia konsultacji społecznych. - Obecne procedury są zbyt skomplikowane - przekonują urzędnicy.

W zasadzie ich wynik nie zobowiązuje prezydenta do niczego. Ale bez nich nie udałoby się mieszkańcom np. zablokować przebudowy ul. Sowińskiego, co m.in. wiązało się z drastyczną wycinką drzew rosnących wzdłuż jezdni. Chodzi o konsultacje społeczne. Ratusz rozpoczął właśnie konsultacje, jak zmienić tryb i zasady konsultacji.

- W 2010 roku Lublin był jednym z liderów, uchwalając jako jedno z pierwszych miast regulamin konsultacji społecznych. Po tych kilku latach przyszedł czas na jego aktualizację - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

- Zmiany mają uprościć procedurę, sprawić, że będzie ona mniej formalna, a jednocześnie bardziej czytelna dla mieszkańców - tłumaczy Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Obecnie konsultacje są ogłaszane w drodze zarządzenia prezydenta. Ale ruszają dopiero dwa tygodnie po jego wydaniu i trwają przez kolejne 21 dni. - I to rodzi problem, bo co zrobić z uwagami, które wpłyną do nas w ciągu tych pierwszych dwóch tygodni. Formalnie rzecz ujmując, pojawiają się przed rozpoczęciem konsultacji i w zasadzie należałoby je odrzucić - wskazuje Choroś.

W myśl nowych zasad do rozpoczęcia konsultacji wystarczyłoby ogłoszenie prezydenta. Co pozwalałby natychmiast przyjmować opinie i uwagi od mieszkańców. Z wnioskiem o zorganizowanie konsultacji będą mogły występować organizacje pozarządowe. Obecnie nie mają takiej możliwości. O konsultacje będzie mogło wnioskować też 350 mieszkańców. To dwa razy mniej niż obecnie.

- Wyniki konsultacji nie są wiążące dla prezydenta - podkreśla Choroś. Ale też ratusz nie może ich zupełnie ignorować. Najlepiej widać to w przypadku projektu przebudowy Al. Racławickich i ul. Sowińskiego. W przypadku tej drugiej ulicy urzędnicy odstąpili od inwestycji po uwagach - a w zasadzie protestach - mieszkańców. A na Al. Racławickich zmienili przebieg ścieżek rowerowych, aby ograniczyć liczbę wycinek drzew.

- Przy czym w pamięć mieszkańców zapewne bardziej zapadły te uwagi, które nie zostały uwzględnione, np. o pozostawieniu przystanku autobusowego przy pl. Litewskim po jego przebudowie - dodaje Choroś.

Konsultacje w sprawie trybu i zasad przeprowadzenia konsultacji społecznych potrwają do 22 lutego. Uwagi można przesyłać na adres [email protected].

- Zmiany muszą być przyjęte w formie uchwały. Radni powinni nad nią debatować w marcu - zapowiada Choroś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski