Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kośminek po nowemu i ogrody klasztorne. Takie pomysły na Lublin mają studenci Uniwersytetu Przyrodniczego

Aleksandra Dunajska
Odnowienie ogrodów przyklasztornych, a na Kośminku - park ze stawami. To tylko niektóre propozycje studentów Uniwersytetu Przyrodniczego. Więcej można zobaczyć na otwartej we wtorek wystawie.

Propozycje to prace semestralne studentów II roku II stopnia architektury krajobrazu. Tegorocznym tematem przewodnim były zagospodarowanie terenu na Kośminku oraz rewaloryzacja ogrodów klasztornych. - Zawsze angażujemy studentów w problemy ważne dla miasta, tematami są tereny wymagające zagospodarowania - tłumaczył prof. Jan Rylke z Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu UP.

Studenci zajęli się więc m.in. kwestią ogrodu przy dawnym klasztorze karmelitańskim przy ul. Staszica (część budynku to obecnie szpital). Dziś o ogrodzie trudno mówić - np. z tyłu, za budynkiem od strony SPSK 1 jest skwer z zaniedbanym trawnikiem i kilkoma drzewami. - Podzieliłyśmy ogród na mniejsze obszary, które powiązałyśmy z symboliką religijną. Np. w części św. Eliasza przewidziałyśmy cyprysy, będące jego atrybutem a w wirydarzu - rajską jabłoń, synonim Boga - tłumaczyła Beata Wysmulska, która projekt przygotowywała z Elżbietą Komar. - To założenie realne, które śmiało można byłoby w tym miejscu zrealizować - dodała.

- Ogrody klasztorne to najstarsze ogrody w mieście. To przykre, że często są zaniedbane. Mogłyby stanowić atrakcję turystyczną - uważa prof. Małgorzata Milecka, kierownik Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu UP.

Jeśli chodzi o Kośminek studenci zajęli się obszarem w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum na Majdanku oraz cmentarza. Jeden z projektów przewiduje stworzenie na tym terenie kompleksu m.in. z aquaparkiem oraz dwoma stawami. Na jednym z nich miałaby być wysepka z pijalnią czekolady. Drugi pomysł to park z ośmioma zbiornikami wodnymi,e a także wałem widokowym i drewnianą ścieżką spacerową. Wśród pomysłów znalazły się też trzy wieże widokowe i kanał wodny. - Zamysł projektu to kontynuowanie rozwoju miasta we wschodnią stronę - piszą studenci. Wystawę (ul. Akademicka 15) można oglądać do 9 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski