Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz dr Stefan Batruch: Kościół greckokatolicki przeżywa renesans

Piotr Nowak
Ksiądz dr Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie
Ksiądz dr Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie Małgorzata Genca
Ksiądz dr Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Zbliża się 25. rocznica utworzenia greckokatolickiej parafii w naszym mieście. Jakie w związku z tym są planowane wydarzenia?

Oficjalnie działamy 25 lat, natomiast grekokatolicy są związani z Lublinem od dawna. W czasach PRL, Kościół greckokatolicki był poza prawem. Byliśmy fizycznie, ale nie mogliśmy legalnie wyznawać swojej wiary. Od lat 60-tych do lubelskiego seminarium i na KUL uczęszczają kandydaci na kapłanów i studenci. Parafia została oficjalnie erygowana dopiero w 1993 r. Chcemy opowiedzieć o swojej obecności w Lublinie i podziękować mieszkańcom za ostatnie 25 lat.

W ramach obchodów, 6 czerwca, do Lublina przyjedzie abp. Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na całym świecie. Jak będzie przebiegała wizyta?

Cieszymy się, że możemy go u nas gościć. O godz. 10 poprowadzi liturgię w cerkiewce przy al. Warszawskiej. Później będzie okazja spotkać się z arcybiskupem na KUL. W auli Kard. St. Wyszyńskiego będzie prezentował książkę pt. „Dialog leczy rany”. Wydarzenia są otwarte dla wszystkich, dlatego zapraszamy mieszkańców. Natomiast 11 czerwca do Lublina przyjadą greckokatoliccy absolwenci KUL. Spodziewamy się nawet kilkuset osób z Polski i Ukrainy. Dla nas KUL jest bardzo ważnym miejscem. W czasach, kiedy nie mogliśmy legalnie działać, był dla nas schronieniem.

Historię unitów znamy: rozkwit w I Rzeczypospolitej, prześladowania w czasie zaborów i w PRL. Jak to jest obecnie być grekokatolikiem?

Kościół greckokatolicki przeżywa renesans. Nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie, Słowacji i Rumunii. To, że przeszliśmy przez trudny okres bardziej nas wzmocniło niż osłabiło. Jesteśmy żywym świadectwem tego, że Kościół katolicki ma różne obrządki. Jest tradycja rzymskokatolicka, ale również bizantyjska. Ten fenomen jedności w różnorodności zmusza do stawiania fundamentalnego pytania: co jest istotą chrześcijaństwa? To doświadczenie jest szczególne ważne teraz, kiedy poszukujemy tego co łączy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski