"Masa" usłyszał w Lublinie osiem zarzutów. Najbardziej znany...

  "Masa" usłyszał w Lublinie osiem zarzutów. Najbardziej znany świadek koronny w tarapatach

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Przesłuchanie Jarosław Ł. pseudonim "Masa" w innej sprawie

  Przesłuchanie Jarosław Ł. pseudonim "Masa" w innej sprawie ©Grzegorz Dembiński/Polska Press

  Najbardziej znanemu świadkowi koronnemu w Polsce, byłemu członkowi tzw. mafii pruszkowskiej, grozi do 10 lat więzienia. Sprawą zajmują się prokuratorzy z Lublina.
  Przesłuchanie Jarosław Ł. pseudonim "Masa" w innej sprawie

  Przesłuchanie Jarosław Ł. pseudonim "Masa" w innej sprawie ©Grzegorz Dembiński/Polska Press

  Cztery z zatrzymanych w środę osób zostało doprowadzonych do Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie jeszcze tego samego dnia, kolejne dwie w czwartek. Zarzuty usłyszał też znany gangster Jarosław Ł. pseudonim "Masa", świadek koronny w innej sprawie.

  WIĘCEJ: Słynny gangster "Masa" zatrzymany przez policję

  - Prokurator ogłosił zarzuty sześciu osobom zatrzymanym w sprawie dotyczącej wyłudzeń kredytów bankowych, łapownictwa i powoływania się na wpływy. Wśród podejrzanych są świadek koronny Jarosław Ł. ps. "Masa", naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz urzędnik łódzkiej delegatury Urzędu Celno-Skarbowego - informuje prokurator Maciej Florkiewicz, naczelnik Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

  Przypomnijmy, że sześć osób zostało zatrzymanych w środę, na terenie Łodzi, Opola oraz województwa mazowieckiego. Cztery z nich stanęły w Lublinie przed prokuratorem jeszcze w środę, pozostałe dwie dzień później.

  Gospodarzem śledztwa jest Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

  Osiem zarzutów dla "Masy"


  Jarosław Ł. ps. "Masa" (dawniej używał nazwiska na "S") usłyszał w sumie osiem zarzutów. - Jest podejrzany o popełnienie szeregu oszustw. Prokurator zarzucił mu, że między 8 sierpnia a 30 września 2012 roku wyłudził za pomocą nierzetelnych dokumentów kredyty i pożyczki na łączną kwotę 668 515,51 zł w ośmiu bankach w Warszawie, Łodzi oraz innych miejscowościach na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego - dodaje prokurator Maciej Florkiewicz.

  Jarosław Ł. miał też w Łodzi i na terenie województwa łódzkiego "wielokrotnie udzielać korzyści majątkowych" Zbigniewowi G., pełniącemu funkcję Naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Miały to być środki anaboliczne, poza tym dwie tony pelletu (produktu grzewczego należącego do grupy biopaliw) o wartości 1 479,10 złotych. "Korzyści wręczane były w celu zapewnienia sobie pomocy i przychylności wspomnianego naczelnika w zakresie podejmowanych z urzędu lub z jego inicjatywy czynności służbowych" - czytamy w czwartkowym komunikacie prasowym Prokuratury Krajowej.

  Prokurator zarzucił także Jarosławowi Ł., że wspólnie i w porozumieniu, z zatrzymanymi w środę synem Mariuszem Ł. i Wojciechem Z., przedsiębiorcą z Łodzi, 29 czerwca 2015 r. udzielił korzyści majątkowe w kwocie 2 tys. zł Grzegorzowi S., urzędnikowi II Urzędu Celnego w Łodzi. - Miało to związek z postępowaniem prowadzonym przeciwko Mariuszowi Ł. o uszczuplenie podatku akcyzowego z tytułu sprowadzenia samochodu marki Audi Q5. Zarzut tej treści przedstawiono również Mariuszowi Ł. i Wojciechowi Z. Pracownikowi łódzkiej delegatury urzędu celnego Grzegorzowi S. zarzucono przyjęcie wskazanej korzyści majątkowej. Za czyn ten grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności - podaje prokurator Maciej Florkiewicz.

  Jarosławowi Ł. zarzucono również to, że 30 grudnia 2014 roku oraz 19 maja 2016 roku złożył fałszywe zeznania w sprawie o wykroczenie drogowe prowadzonej przez Wydział Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym Komendy Miejskiej Policji Łodzi, a później przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Ł. miał powoływać się na wpływy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz miał pośredniczyć w załatwieniu sprawy naboru do służby w policji.

  "Przedstawiono mu również zarzut oszustwa na szkodę właściciela firmy budowlanej, który za ułożenie kostki brukowej na terenie posesji zajmowanej przez Jarosława Ł. nie dostał należnej zapłaty w kwocie 160 tys. zł" - czytamy w komunikacie prasowym.

  Jarosławowi Ł. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

  Pozostali zatrzymani


  Prokuratura informuje, że Zbigniew G., naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi również usłyszał zarzuty. - Prokurator zarzucił mu, że ujawnił Jarosławowi Ł., czyli osobie nieuprawnionej, informacje, które naczelnik uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych - podaje Prokuratura Krajowa.

  - Januszowi A., który działał wspólnie Jarosławem Ł. i innymi ustalonymi osobami – przedsiębiorcy z Opola, prokurator zarzucił, że od 26 czerwca do 22 października 2014 r. oszukał na 160 tys. zł właściciela firmy budowlanej, który za ułożenie kostki brukowej na terenie posesji zajmowanej przez Jarosława Ł. nie dostał należnej zapłaty - informuje Maciej Florkiewicz.

  Jakie wyjaśnienia składali podejrzani?


  - Jarosław Ł. ps. "Masa" nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. W swoich wyjaśnieniach odniósł się do nich częściowo. Większość z pozostałych zatrzymanych osób również się nie przyznała - usłyszeliśmy w czwartek od prokuratura Macieja Florkiewicza, szefa Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

  Prokurator zapowiada skierowanie do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch podejrzanych: Jarosława Ł. oraz Zbigniewa G. - Wobec pozostałych podejrzanych zastosowane zostaną wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych - dodaje Florkiewicz.

  Prokuratura informuje, że śledztwo ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

  ZOBACZ TEŻ: "Masa" zatrzymany

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widzący z Lublina

  Maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jarosław Łęcki to to się tera zowie .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miś

  Ryś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przemasujom mu dupę w pierdlu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przestępca zawsze pozostanie przestepcą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba Jarosław s. a nie Ł.

  Lala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sypnie pozostałych

  PP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  i znów dostanie koronę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KNOT

  juras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  MASAHUJA DO DYMANIA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masacwela

  Tomasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  wypiska dla dętki uryna i fekalia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lubelak

  Na tak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jechać z konfidentem po calosci frajeruga!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hhh

  Xxxc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Myślał frajer ,że jak zostanie koronnym to uniknie odpowiedzialności .Ostatnio się afiszował jak to on nie ma, że lata sobie po mieście i nikt mu nic nie zrobi .Teraz jak pójdzie siedzieć to się...rozwiń całość

  Myślał frajer ,że jak zostanie koronnym to uniknie odpowiedzialności .Ostatnio się afiszował jak to on nie ma, że lata sobie po mieście i nikt mu nic nie zrobi .Teraz jak pójdzie siedzieć to się nim zajmą najwiekszm konfidentem i nie będzie ważne kim on był wcześniej .Oby tak się stało .Niech cię dojadą celebryto fałszywy zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  będzie piekło

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Były łzy i rozgoryczenie. Prezes Motoru podał się do dymisji

  Były łzy i rozgoryczenie. Prezes Motoru podał się do dymisji

  Świadek koronny

  Świadek koronny "Masa" aresztowany na trzy miesiące (ZDJĘCIA)

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.