Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do Radia Centrum. Co przyszły dziennikarz umieć powinien? (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Kto jest prezydentem Lublina? Jak wygląda prezydent USA? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć kandydaci na dziennikarzy. W sobotę odbył się nabór do Akademickiego Radia Centrum.

Do każdej z czterech redakcji przyszło po kilkadziesiąt osób zainteresowanych współpracą ze studencką rozgłośnią. W kolejce na przesłuchanie na prezentera muzycznego spotkaliśmy Bartłomieja Żmudziaka, ucznia IX LO w Lublinie. Pomimo tremy był dobrej myśli.

- Słucham rocka i gram na gitarze. Przyszedłem zobaczyć, jak wygląda radio od środka. Zawsze to nowe doświadczenie – przyznał licealista.

Po wyjściu ze studia nie opuszczał go dobry nastrój. - Bardzo miła atmosfera, nie ma się co stresować – uspokajał tych, którzy czekali na swoją kolejkę.

Nad startem do redakcji informacji zastanawiała się Adriana Czępińska, studentka z Lublina. Ostatecznie zwyciężyło zamiłowanie do rocka i wybrała się na nabór na prezentera muzycznego.

- Sądzę, że najważniejsze dla prezentera jest wyczucie muzyczne, wiedza o zespołach, ale też autentyzm. Myślę, że mam w sobie taką autentyczność i potrafiłabym coś ciekawego powiedzieć słuchaczom – stwierdziła Adriana.

- Szukamy kogoś, kto świetnie odnajduje się w muzyce rockowej, ma charyzmę i nie boi się kontaktu z mikrofonem - powiedział Tomasz Kowalewicz, szef redakcji muzycznej.

Prawie 30 osób starało się o przyjęcie do redakcji miejskiej. – W większości są to osoby bez doświadczenia dziennikarskiego. W tym roku zauważam, że wśród kandydatów jest sporo studentów z Ukrainy - przyznał Jacek Werner, szef redakcji informacji.

Kandydaci musieli wykazać się wiedzą o aktualnych wydarzeniach i znajomością najważniejszych polityków. Jaką funkcję pełni Andrzej Pruszkowski? Kim jest Adam Wasilewski? Przyszły dziennikarz powinien znać odpowiedzi na te pytania. Innych rzeczy można się nauczyć już w radiu.

- To chyba jedyne miejsce w Lublinie, gdzie osoby bez żadnego doświadczenia w dziennikarstwie mogą zobaczyć, jak funkcjonuje radio i spróbować swoich sił – stwierdził Werner.

Do każdej z redakcji przyjętych ma być po kilku wolontariuszy. Informacji o wynikach kwalifikacji mogą się spodziewać do wtorku.
Z ostatniego badania Radio Track Millward Brown wynika, że słuchalność Akademickiego Radia Centrum w okresie sierpień 2016 – styczeń 2017 r. wynosiła 2,6 proc. Pozycję niżej w zestawieniu zajęło Radio Freee (2,5 proc.), a wyżej – Polskie Radio Lublin (4,4 proc.). W tym samym okresie lublinianie najchętniej słuchali Trójki (13,9 proc.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski