Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ ostrzega: Mieszkańcy województwa lubelskiego nadużywają leków

Gabriela Bogaczyk
Polska jest na podium smutnej statystyki: jesteśmy na 3. miejscu na świecie pod względem zażywania leków
Polska jest na podium smutnej statystyki: jesteśmy na 3. miejscu na świecie pod względem zażywania leków Dariusz Gdesz
Lekarze alarmują: Lublinianie stosują za dużo suplementów diety, skutki uboczne są groźne. Mieszkańcy naszego regionu zażywają nawet 10 różnych tabletek jednocześnie.

Lubelski NFZ ostrzega przed nadmiernym zażywaniem leków przez mieszkańców naszego województwa. Fundusz prześledził prawie pół miliona recept wystawionych w styczniu tego roku. Okazało się, że 63 tys. pacjentów przyjmuje jednocześnie pięć różnych leków refundowanych, a 3,7 tys. osób zażywa naraz dziesięć różnych leków na receptę. Rekordzista w woj. lubelskim zrealizował recepty na 36 leków w ciągu jednego miesiąca. Z danych NFZ wynika, że najczęściej pacjenci zaopatrywali się w leki stosowane w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego (np. Tertensif SR, Polfenon, Polpril), przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego.

Lekarze potwierdzają, że w szczególności starsi pacjenci biorą leki garściami do każdego posiłku. - Mam wielu takich pacjentów, którzy muszą brać po kilkanaście leków dziennie. To jest przerażające, ale prawdziwe. Osoby przewlekle chore muszą często przyjmować wiele leków z powodu kilku chorób, np. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu czy cukrzycy. Każdy z nich ma jakieś działania uboczne i jeśli one wystąpią, musimy zlecić tzw. leki osłonowe, które za zadanie mają nie dopuścić do powikłań. Leki osłonowe również mają działania uboczne i powstaje spirala, która automatycznie sama się nakręca i nie można jej powstrzymać - wyjaśnia lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.

Specjaliści przypominają, że wiele leków wchodzi między sobą w interakcję, czyli wzajemnie na siebie oddziałuje, co może wywoływać bardzo poważne skutki niepożądane. - Wielu pacjentów chodzi do różnych specjalistów, ale nie informuje ich o tym, że bierze także lekarstwa na inne choroby - dodaje lekarka.

Niezwykłą popularnością cieszą się również suplementy diety, które dodatkowo kupujemy na własną rękę bez recepty. I często bez wiedzy o produkcie. - Później ci pacjenci trafiają do nas na oddział toksykologii w ciężkim stanie, np. z częstoskurczem serca. Tłumaczą się, że nie wiedzieli, że lekarstwa np. na przeczyszczenie czy przeciw żylakom w połączeniu z pewnymi lekami na receptę mogą spowodować niebezpieczne reakcje. To bardzo niepokojący trend - alarmuje lek. med. Leszek Stawiarz, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego przy al. Kraśnickiej.

Dr n. med. Bogdan Szponar podkreśla, że suplementy są dopuszczone do obrotu na podstawie oświadczeń producentów, a nie badań klinicznych. Tym samym, nie mają potwierdzenia swojej skuteczności. - Trzeba jasno powiedzieć, że nie są lekiem. Co ważne, suplementy w nadmiarze mogą wywoływać niepożądane powikłania - wyjaśnia dr n. med. Szponar z Zakładu Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie. I dodaje: - Kolejnym problemem jest to, że polskie społeczeństwo łyka tabletki na wszystko. Jesteśmy trzecim krajem na świecie pod względem ilości zażywanych leków przeciwbólowych. Przed nami są Stany Zjednoczone i Francja. Leczymy się objawowo, a nie szukamy przyczyn. Obawiam się, jakie to może wywołać skutki za kilka lat.

Potwierdzają to psychoterapeuci, do których coraz częściej zgłaszają się pacjenci z problemem lekomanii. Zwracają też uwagę, że żyjemy w takich czasach, w których zamiast tabliczki czekolady w torebce znajdziemy tabliczkę tabletek przeciwbólowych.

- Pacjenci praktycznie nie rozstają się z lekami. Stosują je niemal na wszystko: na zły nastrój, ból głowy, problemy z zaśnięciem. Szukają ratunku na szybkie wyleczenie, zmniejszenie bólu fizycznego bądź psychicznego. Chodzi głównie o strach przed odrzuceniem, bo jak się nie będzie takim pięknym, jak to lansują media i świat mody, to jest się narażonym na bycie gorszym - wyjaśnia Monika Semczuk-Sołek, psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii Integratywnej w Zamościu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski