Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci mówią dość. Chcą protestować

Małgorzata Szlachetka
Związki zawodowe reprezentujące służby mundurowe rozmawiają z rządem m.in. o podwyżkach, chodzi o 650 zł
Związki zawodowe reprezentujące służby mundurowe rozmawiają z rządem m.in. o podwyżkach, chodzi o 650 zł DARIUSZ GDESZ / PP
W policji wrze. Trwają rozmowy ze stroną rządową i jednocześnie referenda strajkowe. Tysiące mundurowych wypowiedziało się już, w jaki sposób chcą okazać swoje niezadowolenie z warunków panujących w formacji.

- Ludzie mają już dość i są zdesperowani. Ze służby odchodzą doświadczeni policjanci, a dla młodych ta praca jest coraz mniej atrakcyjna. Jesteśmy przepracowani i niedofinansowani - podkreśla Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów. A od jednego z szeregowych policjantów słyszymy: Codziennie wychodząc na służbę na ulicy ryzykuję zdrowiem i życiem. W domu więcej mnie nie ma jak jestem. To nie ma przełożenia na wynagrodzenie i warunki pracy. To skandal, że moje zarobki są porównywalne z tymi, które można dostać za najprostsze stanowisko w handlu - nie kryje oburzenia

- W 2009 roku, poprzedni rząd zamroził waloryzację pensji w mundurówce. A obecny nie spełnił obietnic, jakie słyszeliśmy w kampanii wyborczej. Te 650 zł, które chcemy dostać, mają być rekompensatą za to, co straciliśmy przez te wszystkie lata - dodaje Jankowski.

Obecnie trwają rozmowy w ramach wspólnego zespołu powołanego przez MSWiA.

Związkowcy reprezentujący policjantów, pograniczników i strażaków domagają się zmiany systemu emerytalnego, płatnych godzin nadliczbowych i pełnopłatnych zwolnień lekarskich. Słyszymy, że te trzy postulaty na razie dostały zielone światło.

- Popieramy wszystkie postulaty centrali naszego związku - zapewnia Artur Garbacz, przewodniczący zarządu NSZZ Policjantów woj. lubelskiego.

W całym kraju trwają referenda strajkowe. Z ankiety internetowej służb mundurowych, którą wypełniło 13 412 funkcjonariuszy, wynika, że aż 90,4 proc. z nich jest za wszczęciem protestu. Jakiego?

- 12 750 osób wskazało, że dobrym rozwiązaniem jest nienakładanie mandatów za te wykroczenia, za które można stosować pouczenia” - czytamy w komunikacie. - Cały czas spływają do nas listy z kraju. Wyniki pokrywają się z tym, co znamy już z wersji z internetu - mówi Jankowski.

Wszyscy czekają na ostateczne efekty negocjacji ze stroną rządową. - Atmosfera rozmów w ramach wspólnego zespołu powołanego przez MSWiA jest dobra. Podpisanie porozumienia z Joachimem Brudzińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji to warunek, który musi zostać spełniony, żeby protest się nie rozpoczął - wskazał Jankowski.

Współpraca Szymon Zięba

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Chwila deszczu i porywisty wiatr w Lublinie. Na Starym Mieście chaos i bałagan (ZDJĘCIA)

TOP 10 najdroższych mieszkań w Lublinie. Niektóre z nich wywołają Twój zachwyt, a inne rozczarowanie

Polscy uczniowie piszą klasówki, a nauczyciele... płaczą. Oto hity szkolnych sprawdzianów!

MKS Perła w potrójnej koronie. Piłkarki ręczne długo cieszyły się z sukcesu [ZDJĘCIA I WYPOWIEDZI PO MECZU]

TOP 10 najdroższych domów do kupienia w Lublinie i okolicach (ZDJĘCIA)

Juwenalia 2018 w Lublinie. Piękne dziewczyny w korowodzie studenckim (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski