Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż muzealnikom urządzić salę szkolną, taką jak w 1936 roku

Małgorzata Szlachetka
Krzysztof Wasilczyk/Muzeum Wsi Lubelskiej
Muzeum Wsi Lubelskiej prosi lublinian o pomoc w poszukiwaniach drewnianych ławek szkolnych, w których zasiadali przedwojenni uczniowie.

Szkoła będzie częścią ekspozycji Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej Muzeum Wsi Lubelskiej. Datowany na 1869 rok budynek, w którym zostanie urządzona szkolna klasa, został przeniesiony do skansenu w Lublinie z Bobrownik.

Lekcje w tej szkole odbywały się jeszcze po 1945 roku, ale Muzeum Wsi Lubelskiej planuje urządzić salę szkolną w taki sposób, żeby wyglądała jak w czerwcu 1936 roku. Najważniejsze są ławki z epoki. Te, które muzeum już ma, pochodzą z kilku miejscowości. Niektóre po prostu były na strychu budynku szkoły z Bobrownik. - 29 dwuosobowych ławek w 1936 roku stało w czterech rzędach, to robiło wrażenie - podkreśla Grzegorz Miliszkiewicz, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej. - W tej chwili brakuje nam około dziesięciu ławek. Muszą być drewniane, z pochyłym blatem i łączone z siedziskiem - opisuje Miliszkiewicz.

Przy tworzeniu tej ekspozycji kluczowe będą relacje zebrane od przedwojennych uczniów szkoły z Bobrownik. W czerwcu 1936 roku w klasie poza tablicą i katedrą dla nauczyciela był także kącik higieniczny z umywalką.

- Przyborów szkolnych akurat nam nie brakuje, z wyjątkiem kałamarzy wkładanych do ławki - dodaje Grzegorz Miliszkiewicz. W oryginalnym budynku szkoły z Bobrownik było także mieszkanie nauczyciela, ale muzeum nie przewiduje obecnie jego odtworzenia.

Szkolną klasę będziemy oglądać w najnowszej części lubelskiego skansenu, w której już teraz możemy zajrzeć m.in. do mieszkania burmistrza, restauracji, sklepu żelaznego, zakładu fryzjerskiego czy piwiarni. Można też przekonać się, jak w latach 30. XX wieku wyglądało wyposażenie gabinetu dentystycznego. Muzealnicy dołożyli starań, aby w budynkach w większości powstałych współcześnie, na wzór obiektów istniejących w miejscowościach z naszego regionu, powstały bogate ekspozycje, na które składa się wiele eksponatów z epoki. W urządzeniu wnętrz pomocne były archiwalne zdjęcia - na tej podstawie została wykonana np. lada z wnętrza wzorowanego na piwiarni Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza. W domu z Zemborzyc urządzono restaurację. Z oryginalnego wyposażenia pochodzą m.in. pucharki do lodów podawanych w tym lokalu w niedziele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski