Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Muzeum Historii Żmigrodu. Pomysły na pokazanie tajemnic dzielnicy

Małgorzata Szlachetka
Żmigród podczas Nocy Kultury 2015
Żmigród podczas Nocy Kultury 2015 Piotr Jaruga/archiwum
Na podwórku Domu Słów zostanie dobudowane Muzeum Historii Żmigrodu z kawiarnią. Ze Żmigrodem związany był niemiecki filozof G.W. Leibniz.

- Na razie jesteśmy na etapie zbierania opowieści o Żmigrodzie - mówi Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, szefowa Domu Słów przy ulicy Żmigród 1.

Wczoraj w Domu Słów rozmawiano o pomysłach na rewitalizację Żmigrodu.

Sposobem na wypromowanie tej części miasta mają być opowieści związane z historią ulicy. W planach są m.in. spacery śladem wybitnych osób związanych ze Żmigrodem. Spacerowicze dowiedzą się na przykład, co oznacza popularne kiedyś w Lublinie powiedzenie „wyjść jak Boczarski na młynie”. Ukute zostało po spektakularnym bankructwie właściciela młyna, mieszczącego się w pałacu Sobieskich przy ul. Bernardyńskiej.

W historii dzielnicy jest też opowieść o znanym niemieckim filozofie z XVII wieku. „Gottfried Wilhelm Leibniz jest podobno potomkiem lubelskiej rodziny Lubienieckich, która w wyniku prześladowań arian przeniosła się z Lublina na zachód Europy. (...) Wielokrotnie, nawiązując do lubelskich korzeni swojej rodziny, podpisywał się jako Gottfried Veranii Lublinensis” - twierdzi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski