Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię lubelskich dzielnic (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Pracownicy przedwojennego Zakładu Doświadczalnego Rolniczego w Zemborzycach. Niestety, nie znamy imion i nazwisk sfotografowanych osób. Może Państwo pomogą je ustalić?
Pracownicy przedwojennego Zakładu Doświadczalnego Rolniczego w Zemborzycach. Niestety, nie znamy imion i nazwisk sfotografowanych osób. Może Państwo pomogą je ustalić? Zbiory rady dzielnicy Zemborzyce
Przyjdź na spotkanie i odkryj fascynujące tajemnice Lublina. W piątek o godz. 17 odbędzie się promocja zeszytu opowiadającego o Rurach i Czubach.

Zeszytów ma być w sumie dwanaście. Pierwsze trzy premierę mają jeszcze w tym miesiącu. Na pierwszy ogień idzie promocja publikacji poświęconej Rurom i Czubom. Spotkanie zaplanowano na piątek, 24 czerwca, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 35 przy ulicy Bursztynowej 20. Początek o godz 17. Wstęp wolny.

Pięć dni pańszczyzny w tygodniu

Na terenie dzisiejszych LSM i Czubów zakony miały swoje pola i folwarki, stąd nazwy Rury Jezuickie, Rury Bonifraterskie czy Rury Brygidkowskie i Świętoduskie. Przez te tereny był prowadzony staropolski wodociąg: do miasta w murach woda płynęła drewnianymi rurami.

- Pańszczyzna odrabiana na dobrach kościelnych trwała dłużej niż na tych należących do króla lub szlachty. Zajmowała do pięciu dni w tygodniu - zauważa historyk PAN dr Dominik Szulc, jeden z autorów cyklu o historii dzielnic Lublina.

Nazwa Czuby pojawia się dopiero w 1884 roku. - Historycy spierają się co do jej pochodzenia - zaznacza Dominik Szulc.

- Według pierwszej hipotezy, jest to nawiązanie do charakterystycznego ukształtowania terenu, z wieloma pagórkami i dolinami. Według innej wersji, określenie „czuby” odnosi się do kształtu nakryć głowy zakonników - wyjaśnia dr Szulc.

Stąd pochodzi też fraza „iść do czubków”, czyli na teren najbardziej wysuniętych Rur Bonifraterskich. Bonifratrzy sprawowali opiekę m.in. nad osobami chorymi. Swój szpital zakon prowadził przy kościele na placu Litewskim.

Abramowice, Głusk i Dominów

W poniedziałek autorzy cyklu o lubelskich dzielnicach zapraszają na promocję publikacji poświęconej historii Abramowic, Głuska i Dominowa. Tom zostanie zaprezentowany w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego nr 39 przy ulicy Głuskiej 138. Promocja rozpoczyna się o godzinie 17. Wstęp wolny. - Nasze wydawnictwa są bezpłatne, będziemy je rozdawać m.in. przez biblioteki - zapowiada Dariusz Wolanin z Fundacji Aktywności Obywatelskiej, która jest wydawcą cyklu.

Prezydent Mościcki z wizytą w Zemborzycach

W tomie poświęconym Zemborzycom znajdą się m.in. archiwalne zdjęcia z przełomu lat 20. i 30. XX wieku, dwa z nich prezentujemy wyżej. Skany m.in. tych fotografii otrzymała dwa lata temu rada dzielnicy Zemborzyce. - Zdjęcia dostaliśmy od mieszkańca Bełżyc, którego wujek przed wojną był zarządcą majątku w Zemborzycach. Fotografie przechowywał w rodzinnym archiwum - informuje Danuta Daniewska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Zemborzyce.

Na jednym ze zdjęć z tej kolekcji widzimy grupę mężczyzn pozujących fotografowi w szczerym polu. To nie jest przypadkowa lokalizacja. - Na fotografii są pracownicy Zakładu Doświadczalnego Rolniczego z Zemborzyc, który powstał w 1920 roku, w zabudowaniach folwarcznych należących do Skarbu Państwa - podaje historyk sztuki Hubert Mącik, jeden z autorów cyklu o dzielnicach. Były nawet plany, aby na bazie zakładu powstał wydział rolny KUL.

Z zabudowań przedwojennego folwarku do naszych czasów zachowały się dawny spichlerz, przebudowana stajnia i kilkaset drzew z dworskiego parku, m.in. dwie lipowe aleje.

- Na szczęście na jednym ze zdjęć widzimy cały zespół dworski, na innym dwór z połowy XIX wieku - mówi Mącik.
- Zabudowania dworskie znajdowały się na terenie dzisiejszej Mariny, również na obszarze zajmowanym teraz przez Zalew Zemborzycki - dodaje.

Historyczne znaczenie mają również zdjęcia dokumentujące wizytę prezydenta Ignacego Mościckiego. 20 września 1927 roku Zemborzyce żegnały prezydenta Polski kwiatami.

Promocja tomu odbędzie się 29 czerwca o g. 16.30 w filii MBP nr 20 przy Krężnickiej 125. Wstęp wolny.

Słoneczny Wrotków już czynny. Można się kąpać (ZDJĘCIA)
Obwodnica Lublina: Drogowcy ustawili wiadukt ważący dwa tys. ton (WIDEO, ZDJĘCIA)
Piknik rodzinny i maraton leszczowy nad Zalewem Zemborzyckim (DUŻO ZDJĘĆ)
Ekobazar w Ogrodzie Saskim. Moda na śniadania na trawie wkracza do Lublina (FOTO)
W Lublinie ścigali się w kolejnym biegu zaliczanym do cyklu "Chęć na Pięć" [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski