Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Ludowego: Za i przeciw pomysłom na park

Małgorzata Szlachetka
Architekt krajobrazu Jan Kamiński mówi, że konieczne jest otworzenie przejścia z dworca PKP przez Targi Lublin do Ludowego
Architekt krajobrazu Jan Kamiński mówi, że konieczne jest otworzenie przejścia z dworca PKP przez Targi Lublin do Ludowego Małgorzata Genca
Spytaliśmy przedstawicieli strony społecznej, jak oceniają nową koncepcję przebudowy Ludowego. Prof. Tadeusz Chmielewski, UP: - Projekt pod wpływem koncertu życzeń zaczął tracić tożsamość

Koncepcja rewitalizacji parku Ludowego została tydzień temu przedstawiona w Trybunale Koronnym. Przygotowała ją firma LubCom z Lublina. Teraz trwa etap konsultacji społecznych, a 20 września ma się odbyć otwarte spotkanie w tej sprawie - prawdopodobnie w parku Ludowym, aby można było na miejscu pokazać, co i jak się zmieni.

O ocenę koncepcji poprosiliśmy specjalistów, także tych, którzy byli zaangażowani w tworzenie wcześniejszej, społecznej koncepcji zmian w parku Ludowym.

- Dobrze, że obecna wizja została zbudowana na podstawie tego, co zaproponowaliśmy do 2015 roku w społecznej koncepcji. Ważne jest teraz, aby mieszkańcy składali swoje uwagi w czasie konsultacji społecznych - podkreśla architekt krajobrazu Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni i współtwórca społecznej koncepcji parku Ludowego.

Wiemy, jak zmieni się park Ludowy: wodny amfiteatr, przystań...

Kamiński nie pierwszy już raz zwraca uwagę na to, jak ważne jest stworzenie przejścia z dworca PKP przez park Ludowy i dalej do centrum miasta.

- Na razie blokuje to jedno ogrodzenie postawione przez Targi Lublin, zlikwidowanie go nie wymaga przecież dużych nakładów finansowych. Poza tym, po to zbudowano estakadę, aby można było pod nią przejść do parku Ludowego - mówi Jan Kamiński. - Przejście mogłoby być też zamykane na noc, dla bezpieczeństwa - dodaje.

Koncepcja rewitalizacji parku nie przewiduje powstania kładki zbudowanej w koronach drzew, co proponowała strona społeczna.

- Rozumiemy, że koszty kładki byłyby zbyt wysokie. Argument finansowy jest przekonujący - komentuje Kamiński. Dodając jednocześnie, że pozytywnym elementem, wyróżniającym park Ludowy, mogą się stać planowana kładka i schodki nad brzegiem Bystrzycy. - Generalny kierunek przedstawionej koncepcji jest dobry. Dobrze, że będzie więcej wejść do parku i powstanie ścieżka dla biegaczy - uważa architekt krajobrazu Jan Kamiński.

Nasz rozmówca pozytywnie ocenia też propozycję stworzenia ścieżek z asfaltu. - To najlepsza nawierzchnia dla osób prowadzących wózki, rolkarzy i tych, którzy ciągną walizkę na kółkach. Asfalt w ostatnich latach niesłusznie cieszył się złą sławą. To dobra nawierzchnia, jeśli dopilnuje się jej jakości - mówi Jan Kamiński. Zwracając jednocześnie uwagę, że ścieżki dla biegaczy powinny zostać wykonane z bardziej miękkiego materiału.

- Na razie jest to lista życzeń mieszkańców, przelana na papier i będzie ona weryfikowana na etapie tworzenia projektu oraz wyceny inwestycji - komentuje z kolei architekt Krzysztof Jaraszkiewicz, współautor społecznej koncepcji parku Ludowego. - W całym zamierzeniu podoba mi się to, że miasto planuje w pewnym sensie park tematyczny, stworzony do aktywnej rekreacji. Jest to ważny punkt na mapie doliny Bystrzycy spełniającej rolę transportowego kręgosłupa dla aktywnych fizycznie osób - dodaje Jaraszkiewicz.

Architekt również uważa, że przejście przez park Ludowy, od strony Targów Lublin, powinno być otwarte. - To jedyna okazja, do rozwiązania tego ważnego problemu - podkreśla Krzysztof Jaraszkiewicz.

Więcej wątpliwości ma prof. Tadeusz Chmielewski, szef Zakładu Ekologii Krajobrazu i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Przyrodniczego. - Niektóre rozwiązania z koncepcji społecznej podobały mi się bardziej. Mam wrażenie, że teraz projekt, pod wpływem koncertu życzeń, zaczął tracić tożsamość i skręcać w kierunku pospolitego krajobrazu ludycznego - uważa prof. Chmielewski. I dodaje: - Rewitalizacja parku Ludowego powinna podkreślać związki tego terenu z krajobrazem doliny Bystrzycy.

Konsultacje społeczne trwają do końca września. Dokument jest dostępny na stronie lublin.eu, w zakładce „Lublin”. Swoje uwagi można wysyłać na: [email protected]. - Na razie nie dostaliśmy żadnych maili w tej sprawie - informuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka UM Lublin.

Apel w obronie parku Ludowego. Zbierają podpisy w internecie
Na stronie petycjeonline.com został właśnie umieszczony apel „Ratujmy Park Ludowy w Lublinie, stop kolejnej wycince drzew!”

Petycja jest reakcją na plany odnowy Parku Ludowego. Generalny remont parku ma kosztować 18 mln zł, miejscy urzędnicy liczą na pieniądze unijne. Ratusz nie podaje jeszcze, ile drzew z parku Ludowego zostanie ostatecznie wyciętych, wcześniej przyjrzy im się dendrolog.

W koncepcji projektowej, która została zamieszczona na stronie UM Lublin czytamy, że wycinka drzew i krzewów planowana jest w oparciu o inwentaryzację dendrologiczną z grudnia 2014 roku i "aktualizację inwentaryzacji dendrologicznej z września 2016 roku". Dalej jest mowa o tym, że do wycinki są przeznaczone m.in. "drzewa pozostające w kolizji z planowaną inwestycją (głównie w przebiegu nowych ciągów pieszych i osi głównych założenia parkowego)", ale też drzewa "przeznaczone do usunięcia ze względów bezpieczeństwa".

W petycji „Ratujmy Park Ludowy w Lublinie, stop kolejnej wycince drzew!” znalazło się stwierdzenie, że „miasto planuje pomniejszenie parku pod przykrywką jego rewitalizacji”. Na stronie ratusza czytamy tymczasem, że „w ramach projektu, cenny drzewostan zostanie wypielęgnowany, znikną samosiejki oraz chore i obumarłe drzewa, cała zieleń zostanie uporządkowana (...)”.

- Ludowy jest już wystarczająco okrojony, a miejsc zielonych w Śródmieściu brakuje - komentuje Bartłomiej Bałaban, autor petycji „Ratujmy Park Ludowy w Lublinie, stop kolejnej wycince drzew”. Bałaban wcześniej protestował przeciw miejskiemu zakazowi wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego - ta sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski