Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont biblioteki UMCS pod okiem specjalistów

Małgorzata Szlachetka
Anna Kurkiewicz
Biblioteka Główna UMCS właśnie jest docieplana. Właściciel budynku konsultuje zakres prowadzonych prac ze znawcami historii architektury.

- Gmach Biblioteki Głównej UMCS to jeden z lepszych przykładów powojennego modernizmu w Lublinie. Obiekt wręcz ikoniczny. Świetnie eksponowany z placu Marii Curie-Skłodowskiej, z zewnątrz przypomina regał z książkami. Dlatego tak ważne jest, aby po ociepleniu budynek nie stracił swoich proporcji - podkreśla architekt Marcin Semeniuk, twórca strony internetowej Modernizm w Lublinie.

Siedzibę uczelnianej biblioteki projektował znany i zasłużony dla Lublina architekt Tadeusz Witkowski. Budynek powstawał w latach 1963 - 1967.

Marcin Semeniuk został poproszony o konsultowanie zakresu obecnego remontu Biblioteki Głównej UMCS. Podobnie jak miejski konserwator zabytków, Hubert Mącik.

Uniwersytet zdecydował się na taką współpracę, chociaż nie ma takiego obowiązku, bo gmach biblioteki nie jest objęty obecnie żadną formą ochrony konserwatorskiej.

- UMCS wyszedł ze świadomością wartości architektonicznej tego obiektu. To się chwali - podkreśla Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie. - Właściciele budynków rzadko decydują się na takie konsultacje, jeśli nie obliguje ich do tego obowiązujące prawo. W Lublinie były już niestety przypadki ocieplania cennych, dwudziestowiecznych budynków w taki sposób, że pod styropianem znikały detale architektoniczne, albo na niekorzyść zmieniała się kolorystyka elewacji - podkreśla Mącik.

Omawiana inwestycja na miasteczku akademickim obejmuje docieplenie ścian, wymianę instalacji c.o., stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych. Prace warte około 4 mln złotych mają zakończyć się do 30 września 2018 roku.

- Decyzja o konsultacjach z miejskim konserwatorem zabytków oraz twórcami inicjatywy Modernizm w Lublinie wynika z faktu, że budynek Biblioteki Głównej UMCS jest wpisany na listę współczesnych dóbr kultury - wyjaśnia Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. - Staramy się, aby modernizowana substancja została odtworzona zgodnie z pierwotnym stanem, dlatego wszelkie sugestie osób mających w tym zakresie odpowiednią wiedzę, są dla nas niezwykle cenne - zapewnia rzeczniczka.

Inwestor potwierdza, że po remoncie nie zmieni się kolor elewacji biblioteki. Okazuje się też, że uczelniany gmach w nowej odsłonie będzie nieco jaśniejszy niż obecnie.

- Powód jest prosty, przez kilkadziesiąt lat elewacja przybrudziła się. Na archiwalnych zdjęciach widać, że pierwotnie miała odcień delikatnej szarości połączonej ze złamaną bielą - opisuje miejski konserwator zabytków.

- Zwróciliśmy również uwagę na konieczność zachowania dwóch rodzajów faktury tynku, kształtu okien, przeszkleń na parterze i odtworzenia poziomych podziałów między kondygnacjami - wylicza Hubert Mącik.

Zmieni się za to najbliższe otoczenie uniwersyteckiej biblioteki. Bo UMCS nie wycofuje się z pomysłu demontażu kładki znajdującej się nad ulicą Radziszewskiego.

Co z innymi modernistycznymi obiektami na terenie miasteczka akademickiego UMCS? Na razie uczelnia nie ma środków na remont sali widowiskowej Chatki Żaka, chociaż zapewnia, że nie rezygnuje ze starań o nie.

- W tym roku nie będziemy prowadzić też prac związanych z termomodernizacją innych budynków - potwierdza Aneta Adamska.

Ikea w Lublinie. Tłumy na otwarciu nowego sklepu (ZDJĘCIA, WIDEO)
Mamy nowych nauczycieli dyplomowanych [ZDJĘCIA, WIDEO]
"Wojenne dziewczyny": Lublin zagra Warszawę. Już po raz drugi
Wystawa Lego w Lublinie. Lewandowski, Radwańska i Air Force One z klocków (ZDJĘCIA, WIDEO)
Nominacje dla dyrektorów szkół i nauczycieli z Lublina (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski