Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne skarby na placu Litewskim (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Archeolodzy pracujący na placu Litewskim odnaleźli właśnie kilkanaście denarów bitych w okresie dynastii Jagiellonów. Najstarsze pochodzą z epoki Władysława Jagiełły (ok. 1362 - 1434), a najmłodsze z czasów króla Władysława III Warneńczyka (1424 - 1444).
Archeolodzy pracujący na placu Litewskim odnaleźli właśnie kilkanaście denarów bitych w okresie dynastii Jagiellonów. Najstarsze pochodzą z epoki Władysława Jagiełły (ok. 1362 - 1434), a najmłodsze z czasów króla Władysława III Warneńczyka (1424 - 1444). Paweł Żurek
Archeolodzy w czasie remontu placu Litewskiego znaleźli denary jagiellońskie i pionek do gry sprzed wieków. To odkrycia z ostatnich dni.

Archeolodzy pracujący na placu Litewskim odnaleźli właśnie kilkanaście denarów bitych w okresie dynastii Jagiellonów. Najstarsze pochodzą z epoki Władysława Jagiełły (ok. 1362 - 1434), a najmłodsze z czasów króla Władysława III Warneńczyka (1424 - 1444). Miedziane monety czekają na oczyszczenie.

Ciekawym znaleziskiem jest też drobny, lekko wypukły przedmiot wykonany z jasnego kamienia w kształcie kwadratu, z dwunastoma wydrążonymi w nim dziurkami. Według specjalistów, może to być pionek do jakiejś gry. Wykonano go prawdopodobnie w okresie późnego średniowiecza.

Są też przesłanki świadczące o tym, że właśnie w późnym średniowieczu na terenie obecnego placu Litewskiego działał warsztat przetopu metali, a być może kuźnia. Dowodzą tego znajdowane w ziemi tzw. wytopki, które skapywały w trakcie procesu przetopu żelaza.

- To dowód na to, że to miejsce było gospodarczym zapleczem średniowiecznego Lublina - uważa Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie. I przypomina, że w 2005 roku, w trakcie budowy łącznika Poczty Głównej, zostały znalezione relikty pieców garncarsko-kaflarskich, pochodzące z końca XV wieku i początku XVI stulecia.

- O wnioskach płynących z prac archeologicznych będziemy mogli powiedzieć dopiero po zakończeniu badań - zastrzega tymczasem archeolog Rafał Niedźwiadek, który pracuje na placu Litewskim.

To już kolejna tajemnica, którą odkrył przed archeologami przebudowywany właśnie plac Litewski. 19 kwietnia odsłonięto tam relikty soboru prawosławnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który na placu stał do 1925 roku. W ratuszu jeszcze nie zapadła decyzja, czy pozostałości cerkwi zostaną wyeksponowane na nowym placu.

Przebudowa pl. Litewskiego ma potrwać do końca kwietnia 2017 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski