Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Andersena przeprowadza się ze Starego Miasta do CSK

dfh
Tak w Teatrze im. H.Ch. Andersena wygląda garderoba dla aktorek. U panów panuje identyczna ciasnota
Tak w Teatrze im. H.Ch. Andersena wygląda garderoba dla aktorek. U panów panuje identyczna ciasnota Małgorzata Genca
Po negocjacjach, niedoszłych dymisjach i medialnej bitwie Teatr Andersena przenosi się do CSK, a docelowo: do przebudowanego Domu Kolejarza.

19 marca Teatr Andersena wręczy swoje doroczne nagrody - Zapałki. Tyle że w tym roku po raz pierwszy przyzna Anty-zapałkę, którą otrzyma Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Ma ją dostać za „brak aktywności i pomocy przy rozwiązywaniu trudnej sytuacji lokalowej Andersena”. Chodzi o ciasnotę i fakt, że pomieszczenia teatru nie spełniają norm przeciwpożarowych.

Nie wiadomo tylko, czy po informacji, że owa „sytuacja lokalowa” została rozwiązana, Karapudzie antynagroda wciąż się należy, bo teatr wyniesie się jednak od oo. Dominikanów (od których wynajmuje siedzibę od 1954 r.) i trafi do Centrum Spotkania Kultur, a miasto postara się zapewnić w budżecie środki na remont Domu Kolejarza.

Zostawmy na boku tę kwestię i przypomnijmy, że przenosiny Teatru Andersena zostały wynegocjowane po medialnej batalii dyrektora tej sceny Arkadiusza Klucznika, który w geście protestu przeciwko fatalnej kondycji lokalowej teatru złożył dymisję na ręce prezydenta Żuka. I wycofał ją, gdy prezydent obiecał remont obecnej siedziby. Ostatecznie stanęło na tym, że Andersen znajdzie się pod dachem nowego gmachu przy Al. Racławickich. - Potwierdzam, że od września przeniesiemy się do CSK - mówi dyr. Klucznik. I dodaje, że cena za czynsz jest wciąż negocjowana przez ratusz.

Jeszcze niedawno dyr. Klucznik narzekał, że nie wyobraża sobie współpracy z Piotrem Franaszkiem, dyrektorem CSK. Teraz współpraca wydaje się przebiegać bez zakłóceń. - Andersen przeniesie się do nas z warsztatami, kasą i garderobą, spektakle będą miały miejsce w sali kameralnej, ale planujemy też wspólne inicjatywy, by teatr wystawiał sztuki na dużej, operowej scenie - mówi Franaszek.

Jeśli chodzi o Dom Kolejarza przy ul. Kunickiego, to ratusz wróci do pierwotnej formy projektu (ta została okrojona), która ma kosztować ok. 46 mln zł i ma zdobyć na nią całość kosztów, bez wsparcia unijnego. - Wpiszemy to w plan wieloletni i będziemy szukać finansowania tej inwestycji - mówi rzeczniczka ratusza, Beata Krzyżanowska.

Potańcówka w stylu retro w CK w Lublinie. Do białego rana w rytmie tanga i walca (ZDJĘCIA)
Znane lubelskie firmy. Sprawdź, jak dużo o nich wiesz (TEST)
Kobiety poszukiwane przez lubelską policję. Kto je rozpoznaje? (ZDJĘCIA), cz. IV
Egzotarium w Lublinie. Maleńka jaszczurka z Hawajów podróżowała "na gapę" (ZDJĘCIA)Medykalia 2016. Znamy już gwiazdy tegorocznej imprezy


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski