Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa "Za życiem". Już 55 rodzin z lubelskiego zgłosiło się po 4 tysiące złotych

Gabriela Bogaczyk
Pixabay
Rodzice noworodków z niepełnosprawnością z naszego regionu otrzymali już 220 tys. złotych wsparcia. Gwarantuje to ustawa „Za życiem”.

Od stycznia matki mogą liczyć na jednorazowy dodatek w wysokości 4 tys. złotych, gdy zdecydują się na urodzenie dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą.

Gwarantuje im to ustawa „Za życiem”. Z informacji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że skorzystało z niej 55 rodziców z woj. lubelskiego.

Wnioski do ośrodków pomocy społecznej można składać w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Dlatego po wsparcie zgłaszają się też matki, które urodziły niepełnosprawne dzieci w 2016 roku.

– Lubelski Urząd Wojewódzki przyjął wnioski 
z 31 miast i gmin województwa lubelskiego. Łącznie jest to kwota 220 tys. złotych – informuje Andrzej Szarlip z biura prasowego wojewody i zaznacza, że 172 tys. trafiło już na konta rodziców, a pozostałe pieniądze zostaną przekazane jak najszybciej, bo dotyczą spraw z pierwszej połowy marca.

Do tej pory najwięcej wniosków o wypłacenie nowego dodatku pochodzi z Lublina.

– Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wpłynęło na razie 11 wniosków w tej sprawie. Dziewięć świadczeń już wypłaciliśmy. Dwa najnowsze są jeszcze rozpatrywane – informuje Magdalena Suduł, rzeczniczka MOPR w Lublinie.

W Bychawie z rządowego wsparcia skorzystała jedna rodzina. – Dziecko urodziło się w ubiegłym roku z wrodzoną wadą serca. Jest pod opieką specjalistów w Warszawie. Wydaje mi się, że taka pomoc jest potrzebna i zabezpiecza najpilniejsze wydatki rodzin z ciężko chorymi dziećmi – podkreśla Teresa Szopa z GOPS w Bychawie. W Łabuniach pod Zamościem dwie rodziny zgłosiły się po 4 tys. złotych.

– Koszty leczenia dzieci urodzonych z ciężkimi wadami są ogromne. To kropla w morzu potrzeb – zaznacza jednak Anna Syska, kierownik GOPS w Łabuniach.

Podobne zdanie na ten temat ma dr Barbara Smoczyńska, trenerka umiejętności psychospołecznych z UMCS.

- Taka zapomoga może pokryć doraźne koszty, jak taksówki, lekarz, ale jest obraźliwa dla rodziców, którzy chcą się zająć wychowaniem dziecka niepełnosprawnego, bo ich potrzeby i koszty są bardzo duże - wyjaśnia specjalistka. - Wydaje mi się, że to bardziej pomysł ideologiczny i powstał po to, by zachęcić matki do rodzenia dzieci i odejścia od aborcji, która wciąż w naszym kraju jest możliwa tylko w szczególnych przypadkach - mówi dr Smoczyńska.

Co dalej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, 
że 4 tys. złotych to nie jest jedyna pomoc, na którą będą mogły liczyć rodziny opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami. Zgodnie z ustawą „Za życiem” w trudnej sytuacji ma pomagać asystent rodziny.

– Problemem kobiet, które dowiadują się, że mają trudną ciążę, jest to, że często nie wiedzą, do kogo mają się zwrócić, kogo poprosić o pomoc, z jakich usług czy świadczeń mogą skorzystać. Dlatego asystent rodziny będzie koordynował opiekę, służył informacjami – mówił niedawno w Lublinie Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

**Prezydent Lublina wręczył stypendia najlepszym studentom i doktorantom (ZDJĘCIA)
Najstarsza lublinianka otrzymała pierwszy medal z okazji 700-lecia miasta (ZDJĘCIA)
Wycinka na Czechowie. Oburzeni mieszkańcy dzwonili na policję (ZDJĘCIA, WIDEO)
Złotnictwo lubelskie. Wystawa na Zamku Lubelskim już otwarta (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski