Oszustwa na wnuczka. Działali w całej Polsce, wyłudzili 1,5...

Oszustwa na wnuczka. Działali w całej Polsce, wyłudzili 1,5 miliona zł

LUB, MK

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Oszustwa na wnuczka. Działali w całej Polsce, wyłudzili 1,5 miliona zł
1/5
przejdź do galerii

©materiał policji

Policjanci zatrzymali 3 osoby w sprawie oszustw popełnianych metodą na tzw. wnuczka. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani mogli uczestniczyć w odbiorze i przekazaniu pieniędzy z około 50 przestępstw, które miały miejsce na terenie całego kraju. Straty poszkodowanych osób szacowane są w sumie nawet na 1,5 mln złotych. W piątek prokurator przedstawił całej trójce zarzuty.


- W minioną środę policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie, wspierani przez funkcjonariuszy z KGP, KWP w Olszynie i KPP w Ostródzie zatrzymali 3 osoby do sprawy oszustw popełnianych metodą na tzw. wnuczka - mówi nadkom. Renata Laszczka-Rusek
z lubelskiej policji. - Dwaj z zatrzymanych mężczyzn byli kurierami. Wpadli podczas przekazywania pieniędzy. 39-latek to mieszkaniec powiatu chełmskiego, drugi 29-latek pochodzi z Torunia. Policjanci odzyskali ponad 60 tys. zł. Pieniądze te, pod legendą pomocy dla syna, który uczestniczył w wypadku, wyłudzone zostały od mieszkanki woj. warmińsko–mazurskiego.

Również w środę zatrzymana została 29-letnia kobieta, żona młodszego z mężczyzn. Do pierwszego zatrzymania w tej sprawie doszło pod koniec stycznia br. Wówczas to funkcjonariusze ustalili, że pochodzący z naszego województwa 23-letni mężczyzna zwerbowany został do pracy jako kurier. Zdołał odebrać i przekazać kolejnym osobom ponad 100 tys. zł.

- Do jednego z oszustw doszło w Chełmie pod koniec stycznia br. - mówi nadkom. Renata Laszczka-Rusek. - Do 85- letniego chełmianina zadzwonił mężczyzna, który podając się za jego zięcia powiedział, że miał wypadek i potrzebuje pieniędzy. Następnie rozmowę kontynuowała jego 81- letnia małżonka. Małżeństwo będąc przekonanym, że mają do czynienia z członkiem rodziny, przygotowali gotówkę, aby przekazać wskazanej osobie. Starszy pan wyszedł z mieszkania do banku, a następnie do dyżurnego chełmskiej komendy. Wtedy przekonał się, że został oszukany. Pod jego nieobecność małżonka zdążyła już jednak przekazać pieniądze nieznanemu mężczyźnie, który się po nie zgłosił. Małżeństwo straciło ponad 90 tys. zł.

Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymane osoby mogły uczestniczyć w odbiorze i przekazaniu pieniędzy z około 50 przestępstw, które miały miejsce na terenie całego kraju. Straty mogą być szacowane na kwotę nawet 1,5 mln złotych. Na tym etapie prowadzonych czynności policja ustaliła, że jeden z kurierów uczestniczył w przekazaniu pieniędzy z ponad 30 oszustw. Miały one miejsce m. in. w Toruniu, Płocku, Iławie, Grudziądzu, czy Radomiu. Największe dotychczas straty poniósł mieszaniec Gdańska przekazując oszustom ponad 300 tys. zł.

W piątek cała trójka została przesłuchana w prokuraturze. - Kobieta usłyszała zarzut paserstwa, a mężczyźni udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonywanie oszustw m.in. w Lublinie, Chełmie, czy Suwałkach. Wszyscy przyznali się do winy. Opowiedzieli, że pieniądze były transferowane za granicę - wyjaśnia Paweł Banach z Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

Sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec 39-letniego mieszkańca Chełma oraz 28-letniego małżeństwa pochodzącego z Torunia.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytanie brzmi : Czy pracownicy banków (dostęp do danych klientów) są zamieszani w ten proceder ?

bart (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

To jest trudne do udowodnienia, ale niech policja się wykaże.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
blee

kaska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

trzeba być głupim by dać kasę takim mordom... ludzie ostrzegajcie swoich dziadków bo następni będą próbować wyłudzić..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jet

ejt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Up....ć złodziejom łapy przy samej d****.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Up....ć złodziejom łapy przy samej d****.

ala ma kota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

problem , ze co trzeciemu polakowi trzeba by up...c lapy przy samej du...e :-( , jedni zlodzieje kradli , drudzy dawali na "zalatwienie" sprawy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hmmmm

Sara (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

super, ale akcja..super ...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo