Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo chce, żeby zniknięciem susłów z lotniska w Świdniku zajęła się prokuratura

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Budowa lotniska w Świdniku
Budowa lotniska w Świdniku Leszek Szczepaniak/PLL/archiwum
Minister środowiska zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy budowie lotniska w Świdniku. Według resortu inwestycja doprowadziła do zaniku siedliska susłów perełkowanych. Tym doniesieniom przeczą ostatnie badania.

W czwartek minister Jan Szyszko poinformował o zamiarze skierowania do prokuratury dwóch zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Pierwsza sprawa dotyczy budowy lotniska w Świdniku w latach 2008 – 2012.

- W celu obrony siedlisk susła perełkowanego przesunięto lokalizację lotniska i wycięto 140 hektarów lasu. Tymczasem dzisiaj na tamtym obszarze nie ma już ani przedstawicieli tego gatunku, ani siedlisk. I właśnie zaniku siedlisk dotyczy składane zawiadomienie – czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska.

O zastrzeżeniach ministerstwa przedstawiciele lubelskiego lotniska dowiedzieli się z mediów. Rzecznik lotniska nie komentuje zapowiedzi resortu, ale zwraca uwagę na rozbieżności pomiędzy informacjami opublikowanymi na stronie MŚ a wynikiem ostatniego liczenia zwierząt.

- Z badań populacji wynika, że susły mają się dobrze. W marcu naukowcy - opiekujący się kolonią na zlecenie portu - doliczyli się około 100 sztuk. Przed laty zdarzyło się załamanie populacji, liczba zwierząt spadła do kilkudziesięciu, dlatego dwukrotnie sprowadzano dodatkowe osobniki z Roztocza, by wzmocnić kolonię. Obecnie jest ona stabilna - mówi Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

W piątek nie otrzymaliśmy od ministerstwa odpowiedzi na pytania skąd wzięły się rozbieżności w liczbie susłów, ani kiedy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa trafi do prokuratury.

Nie tylko Świdnik

Drugie zawiadomienie ma związek z budową obwodnicy Augustowa i doliną Rospudy. - Ze względu na występowanie gatunków i uznanie, że dolina Rospudy była unikatem prawie nietkniętym ręką człowieka, zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa – powiedział Szyszko na wczorajszej konferencji.

Przypomniał, że obwodnica powstała w latach 2009-2014, ale w innym miejscu. - Dolina ulega zarastaniu, a zamieszkujące ją wcześniej gatunki w większości zniknęły – twierdzi minister.

Według ministerstwa w obydwu przypadkach wywierano presję ze względu na obszary Natura 2000 a podobne mechanizmy można dzisiaj zaobserwować w związku z planami ochronnymi dotyczącymi Puszczy Białowieskiej, gdzie obecnie trwa inwentaryzacja.

Noc Kultury 2016 w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA)
Noc Kultury 2016. Ulica Kowalska czyli RetroMania [ZDJĘCIA, WIDEO]
Noc Kultury 2016. Pokaz fire show [ZDJĘCIA, WIDEO]
The Cranberries w Lublinie: Publiczność dopisała (ZDJĘCIA)4. PKO Półmaraton Solidarności z rekordem frekwencji. Najlepsi znów Kenijczycy (ZDJĘCIA, WIDEO)
Dzień otwarty w lubelskim schronisku (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski