Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świdnickie kurhany w rejestrze zabytków (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Podzamcze pod Świdnikiem. Archeolog Rafał Niedźwiadek pokazuje jeden z 45 tamtejszych kurhanów. W całym województwie  jest około 1 tys. kurhanów objętych wpisem do rejestru zabytków
Podzamcze pod Świdnikiem. Archeolog Rafał Niedźwiadek pokazuje jeden z 45 tamtejszych kurhanów. W całym województwie jest około 1 tys. kurhanów objętych wpisem do rejestru zabytków Małgorzata Genca
Urzędnicy powiatu świdnickiego zaprosili dziennikarzy do Podzamcza, na oglądanie kurhanów. Okazją do chwalenia się cmentarzyskiem jest ich wpis do rejestru zabytków. Wójt gminy Mełgiew: - Wykorzystanie historii do promocji gminy ma potencjał.

Obszar objęty wpisem do wojewódzkiego rejestru zabytków zajmuje łącznie ponad 1,66 ha i jak ustalili specjaliści, kryje 45 kurhanów. Dziś rośnie tam las. O tej porze roku świdniczanie zbierają tam grzyby, ale wkrótce mogą do nich dołączyć pasjonaci odkrywania lokalnej historii.

W decyzji o wpisie do rejestru zabytków z 8 września czytamy, że zapadła ona przy wzięciu pod uwagę „wartości historycznych i naukowych obiektu stanowiącego świadectwo minionego okresu, którego zachowanie i badanie leży w interesie społecznym”.

Kurhany mają średnicę od 5 do 15 m i wysokość od 0,5 m do 1,6 m. Dla laika wyglądają jak niewielkie kopczyki w lesie.

- Dzięki temu, że rosną tutaj drzewa, nasypy kurhanów się zachowały - podkreśla archeolog Rafał Niedźwiadek, któremu wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie zlecił potwierdzenie, czy mamy do czynienia z pochówkami.

Jeden z kurhanów został częściowo rozkopany w grudniu ubiegłego roku. - Znaleźliśmy spalone kości, co jest typowe dla słowiańskiego obrzędu pogrzebowego. Na podstawie kilku znalezionych skorup szacujemy powstanie tego kurhanu na VIII-X w. n.e. - wyjaśnia Rafał Niedźwiadek.

materiał Starostwa Powiatowego w Świdniku
Lokalizację kurhanów, układających się w skupisko o wydłużonym kształcie, potwierdza analiza modeli cyfrowych terenu.

Historia jest atrakcją

Zapytaliśmy urzędników, czy cmentarzysko kurhanowe zostanie teraz wykorzystane do promocji regionu. - Mając na swoim terenie coś tak starego i zagadkowego, można to wpleść w opowieść o naszym regionie - mówił wczoraj Jakub Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego i dodał: - Myślimy o zamówieniu na książkę, wykorzystującą ten motyw.

Nie jest też wykluczone, że powstanie turystyczny szlak śladem kurhanów. - Ostatnio promowaliśmy się szlakiem Jana III Sobieskiego. Wykorzystanie historii do promocji gminy ma potencjał - nie ma wątpliwości Ryszard Podlodowski, wójt gminy Mełgiew, na terenie której znajduje się cmentarzysko wpisane właśnie do wojewódzkiego rejestru zabytków.

W sąsiedztwie zalewu

Do promocji historią nie trzeba przekonywać lubelskiego przewodnika Ryszarda Łozińskiego. Jego pomysłem jest oznaczenie kurhanów zlokalizowanych na terenie lasu Dąbrowa. Jest ich blisko 80, zgrupowanych w sześć cmentarzysk.

- Po oznaczeniu w formie szlaku kurhany byłyby wielką atrakcją okolic Zalewu Zemborzyckiego - nie ma wątpliwości Ryszard Łoziński. Jego zdaniem, szlak mógłby zaczynać się przy kurhanie, który obecnie jest w pobliżu ścieżki rowerowej.

- W tym punkcie mogłaby stanąć tablica informacyjna z mapą, na której zaznaczylibyśmy kolejne kurhany. Można by przypomnieć, że groby w tej formie były odkrywane w czasie prac archeologicznych, poprzedzających budowę Zalewu Zemborzyckiego. Wiedza o tym nie jest powszechna - mówi lubelski przewodnik. - Pomysł utworzenia szlaku na pewno jest dobry, bo są to istotne zabytki. Poza tym, kurhany w Dąbrowie są dobrze zachowane i widoczne w terenie - komentuje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski