18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiara i rzeczywistość. Dużo młodej sztuki w galeriach w Lublinie

Sylwia Hejno
Młode Forum Sztuki Galerii Białej
Młode Forum Sztuki Galerii Białej Jan Gryka/ materiały galerii białej
Jeśli z dwudziestu pięciu osób, które bronią dyplomu, jedna odnajdzie się na rynku sztuki, to jest dobrze - mówi Jan Gryka z galerii Białej

W galerii Białej debiutowali m.in. Mirosław Maszlanko, Konrad Maciejewicz, Robert Kuśmirowski i Mariusz Tarkawian. Po przerwie, artystów u progu kariery, ponownie zaprosiło Młode Forum Sztuki Galerii Białej. Równocześnie prace dyplomowe z lat 2010-2013 prezentuje galeria Labirynt. Dlaczego warto oglądać młodych artystów, nawet jeżeli ich nazwiska usłyszymy po raz pierwszy i często - ostatni?

- Dyplom to taki moment, kiedy młody artysta czuje, że otwiera skrzydła. Prawda jest taka, że za chwilę rzeczywistość boleśnie mu pokazuje, gdzie naprawdę jest, ale ten moment jest bardzo cenny. Powtaje wtedy wiele naprawdę ciekawych pomysłów - mówi Jan Gryka, artysta, pedagog i opiekun Młodego Forum Sztuki Galerii Białej.

Młodzi artyści chętnie bawią się konwencjami. Nawiązują do innych znanych artystów, czy ich dzieł i przetwarzają na swój sposób. Na wystawie obejrzymy m.in. nietypową przeróbkę serigrafii Andy'ego Warhola, albo Infantkę Velazqueza czy Wenus Botticellego w nietypowej scenerii. - Około trzeciego roku studenci odchodzą od akademickości i starają się szukać własnych rozwiązań. Często potrafią zaskoczyć. Wtedy też kuratorzy i galerie starają się ich wyłowić. Pozostałym jest bardzo trudno przebić się do obiegu. Jeśli z dwudziestu pięciu osób, uda się choć jednej, to jest bardzo dobrze - mówi Jan Gryka.

Z Lublinem rozstali się ostatnio Michał Stachyra i Mariusz Tarkawian. Powód wielu takich wyjazdów jest oczywisty - inne miasta oferują większy dostęp do kuratorów, galerii i lepszy rynek sztuki. Łatwiej też "dorobić" np. godzinami nauczelni, choć i to robi się coraz trudniejsze ze względu na niż demograficzny.

- Warto organizować takie wystawy, ponieważ one w jakiś sposób doceniają młodych ludzi. Wielu z nich ma talent, ale z obiektywnych przyczyn nie są w stanie funkcjonować w artystycznym świecie.
Większość prac w Białej powstała w pracowni intermediów. Są wśród nich licencjaty i dyplomy. W Labiryncie obejrzymy przekrój dyplomów wszystkich kierunków specjalności ISP.

MFS - reaktywacja, galeria Biała,ul. Peowiaków 12, do 22.03 Najlepsze dyplomy, galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, do 30.03


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski