Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowisko "Sen o mieście" na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Słońce i kilometry nici

PAF
Scenografię do widowiska stworzył Jarosław Koziara
Scenografię do widowiska stworzył Jarosław Koziara Anna Kurkiewicz
W Lublinie od kilku dni świecą dwa Słońca. Jedno zapewnia temperaturę, drugie, na dziedzińcu Zamku, jest scenografią do spektaklu.

„Na wieży furgotał blaszany kogucik
na drugiej - zegar nucił.
Mur fal i chmur popękał
w złote okienka:
gwiazdy, lampy.
Lublin nad łąką przysiadł.
Sam był
- i cisza”

To pierwsze słowa „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza, wiersza znanego u nas jak mało który, czytanego co roku na urodzinach poety za sprawą Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. W 2016 roku stał się filarem widowiska wyreżyserowanego przez twórcę Teatru Provisorium Janusza Opryńskiego „Sen o mieście”. Spektakl pojechał do Wrocławia, by promować nasze miasto w Europejskiej Stolicy Kultury, jaką był Wrocław w ubiegłym roku. Gest był o tyle znaczący, że to Lublin był jednym z konkurentów Wrocławia do tego tytułu.

„Minimalizm w niczym nie przeszkodził historiom z dawnych wieków, jak i współczesnym, jak rywalizacja miast o ESK. ‘Sen o mieście’ Janusza Opryńskiego rozgrywa się wysoko nad głowami, ale jego przekaz jest naprawdę ‘w zasięgu’ każdego. Wielu osobom bardzo spodobała się ta forma prezentacji miasta: - Na luzie, bez zadęcia i nadmiernej symboliki”, pisali nasi koledzy po piórze z wrocławskich mediów (dokładniej Rafał Zieliński z „Gazety Wyborczej”).

Teraz show pokazywany będzie w samym Lublinie, na dziedzińcu Zamku, po raz pierwszy w ten weekend (sobota i niedziela) i kolejny (12, 13, 14 sierpnia).

Za pomocą tekstu Czechowicza, muzyki lubelskiego kompozytora Rafała Rozmusa i artystów cyrkowych (tancerek na chustach akrobatycznych i slacklinie) zostanie w nim opowiedziana historia Lublina.

„Para młodych ludzi: ona - tańcząca na szarfie, on - chodzący po linie, w towarzystwie sztukmistrzów i innych artystów sztuki cyrkowej ukażą dramaty i upadki, wskrzeszenia i chwile wielkiego szczęścia wyjęte z przeszłości naszego miasta”, piszą organizatorzy.

Historyczny tekst przeczyta Zbigniew Dziduch, a fragmenty „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza wyrecytuje Dorota Landowska. Za scenografię odpowiada Jarosław Koziara. To on stworzył między innymi wspomniane sztuczne Słońce, na które zużyto dwadzieścia stumetrowych belek materiału i sześćdziesiąt kilometrów nici.

WIĘCEJ: Sen o mieście. Widowisko o Lublinie na dziedzińcu Zamku

- Zależy nam, by jak najwięcej mieszkańców miasta zobaczyło, jak dużo udało nam się osiągnąć w dziedzinie kultury. To swego rodzaju klamra i puenta, co przez te 700 lat udało nam się osiągnąć. Zachęcam wszystkich, by odwiedzili dziedziniec Zamku Lubelskiego - powiedział Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina na konferencji poświęconej wydarzeniu.

- Jestem zaszczycony, że mogę zrobić wielkie widowisko w oparciu o siłę artystyczną Lublina - mówił Janusz Opryński i zapewniał, że spektakl lubelski będzie bardziej rozbudowany niż to, co widzieli wrocławianie.

Spektakl organizowany jest przez Centrum Kultury, które zbiera też pieniądze na leczenie córki swojego pracownika. 3,5-letnia Wiktoria urodziła się z licznymi wadami wrodzonymi serca. Nadzieją jest kosztowna (25 tys. euro) operacja w Niemczech.

Wesprzeć finansowo dziewczynkę można będzie na zbiórce prowadzonej podczas spektaklu.

„Sen o mieście”
sobota i niedziela
Zamek Lubelski
godz. 21.00, wstęp wolny

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski