Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany w Trybunale Koronnym. Czego możemy spodziewać się po remoncie?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Obecnie zastosowana na elewacji kolorystyka została dostosowana do danych pochodzących z XIX wieku – wskazuje wojewódzki konserwator zabytków w wytycznych do remontu.
Obecnie zastosowana na elewacji kolorystyka została dostosowana do danych pochodzących z XIX wieku – wskazuje wojewódzki konserwator zabytków w wytycznych do remontu. materiały prasowe
Trybunał Koronny czeka przebudowa i remont. Wykonawca ma 10 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budynku.

– Opracowanie dokumentacji projektowej to niezbędny krok do realizacji tej inwestycji. Po latach użytkowania, Trybunał Koronny wymaga remontu elewacji i renowacji zabytkowych pomieszczeń, ale również dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Konieczna jest też budowa instalacji teletechnicznych w zakresie dostępu do sieci w całym budynku, monitoringu wizyjnego oraz budowy nowego systemu zabezpieczeń – ochrony obrazów, sygnalizacji włamania oraz pożaru – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Zabytek wymaga remontu elewacji z naprawą i odtworzeniem detali architektonicznych, ale kolorystka pozostanie bez zmian. Zmienione mają być elementy stolarskie m.in. okna, drzwi boczne, balustrady. Dach nie wymaga wymiany, ale niezbędne są nowe obróbki blacharskie, orynnowanie i zaimpregnowanie więźby dachowej wraz z wymianą izolacji stropów.

Ostatni generalny remont w zbytkowej budowli przeprowadzono ok. 40 lat temu.
Ostatni generalny remont w zbytkowej budowli przeprowadzono ok. 40 lat temu. materiały prasowe

Zmiany pojawią się też wewnątrz dawnego Trybunału Koronnego

Renowacją objęte zostaną polichromia ścienna i sufitowa, tynki i malatury (obrazy malowane farbami na ścianach) w tzw. białych pomieszczeniach. W planach jest remont podokienników, okiennic wewnętrznych, cyklinowanie parkietów i polerowanie kamiennych podłóg. To jeszcze nie wszystkie zmiany. Przebudowa elementów powinna być przeprowadzona w oparciu o program prac konserwatorskich. To nie jedyne zmiany. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym celu zaplanowane zaprojektowanie windy i przebudowę toalet. Na parterze ma zostać zaadaptowane pomieszczenie na dodatkową salę ślubów.

- Dokumentacja obejmie przebudowę węzła cieplnego, instalacji wentylacji, klimatyzacji na pierwszym piętrze, centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Instalacja elektryczna po remoncie ma spełniać obowiązujące obecnie przepisy oraz normy i być poprowadzona w całości budynku łącznie z piwnicami – przedstawia plany remontu Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Wielkie zmiany w Trybunale Koronnym. Czego możemy spodziewać się po remoncie?
materiały prasowe

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków od 1967 roku, dlatego remont zakłada jak najmniejszą ingerencję w strukturę ścian i tynków. Dodatkowo projekt uwzględnia wymianę instalacji oświetleniowej i nagłośnieniowej i rozbudowę instalacji teletechnicznej, aby dostęp sieci był w całym budynku. Pojawią się dodatkowe zabezpieczenia np. ochrony obrazów, monitoring wizyjny, sygnalizacja włamania.

- Termin realizacji zamówienia to 8 miesięcy od daty zawarcia umowy na opracowanie projektu budowlanego, a następnie kolejne 2 miesiące na projekty wykonawcze oraz pozostałe opracowania - tłumaczy Monika Głazik.

Wykonawca ma pełnić też nadzór autorski nad pracami budowlanymi. Wybór firmy, która zajmie się pracami nie był prosty. Dopiero w czwartym przetargu udało się wybrać najlepszą ofertę. Była ona złożona przez poznańską firmę Sound&Space. Za prace chce ona otrzymać 627,8 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski