Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Re:tradycja. W tym roku tematem przewodnim jest obróbka drewna

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Małgorzata Genca
Trzy dni i jedno miejsce – Lublin! Do miasta po raz kolejny zawitają mistrzowie muzyki tradycyjnej, twórcy ludowi i rzemieślnicy. Za niespełna miesiąc odbędzie się Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagieloński.

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński zawita do Lublina w dniach 18–20 sierpnia

Już w sierpniu w Lublinie odbędzie się Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Wydarzenie pełne muzyki i rzemiosła tradycyjnego. W programie nie zabraknie koncertów, wystaw, potańcówek oraz warsztatów. Swoje prace zaprezentuje 140 rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej. W szczególności ci, którzy zajmują się obróbką drewna, która jest tematem przewodnim tegorocznej edycji. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i młodzieży.

– Cieszę się i jestem dumna, że Lublin jest miejscem, gdzie kultura tradycyjna staje się inspiracją dla młodzieży, która stale uczestniczy w procesie podtrzymywania zwyczajów rodzinnych i regionalnych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

Podczas targów sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego publiczność będzie miała okazję spotkać młodych twórców i artystów, którzy zaprezentują swoje dziedziny. Wśród nich znajdują się m.in. osoby zajmujące się tkactwem, koronkarstwem, drzeworytem, kaletnictwem, wyrobem biżuterii czy pisanek.

– Kultura tradycyjna często kojarzy się nam ze starszym pokoleniem. Mówiąc o dziedzictwie, odwołujemy się do mistrzów i mistrzyń rzemiosła, muzyki tradycyjnej i śpiewu. Są oni skarbnicami naszej wiedzy, ale wiedzę tę czerpią całymi garściami młodzi ludzie, którzy odkrywają w sobie pasję do różnorodnych dziedzin tradycji. Dzięki swojej wiedzy, również tej dotyczącej nowych technologii i mediów, prowadzą działania mające na celu dokumentowanie zjawisk kultury tradycyjnej, wykorzystanie pozyskanej wiedzy w nowych projektach i działaniach artystycznych – opowiada Agata Turczyn, koordynatorka programowa Festiwalu.

 

Wśród zajęć skierowanych dla uczestników w wieku 16+ znajdują się m.in. warsztaty wykonywania wycinanki z terenu Powiśla otwocko-garwolińskiego, tworzenia papierowych ozdób choinkowych, pająków krystalicznych czy malowania drewnianych zabawek we wzory charakterystyczne dla ukraińskiego miasteczka Jaworów.

W tegorocznej edycji do tańca zagra również młodsze pokolenie muzyków – między innymi Kapela Cmolaskie Chłopoki wykonująca tradycyjną muzykę lasowiacką, czyli pochodzącą z terenów Puszczy Sandomierskiej.

- Do założenia grupy namówiła ich babcia. Kapela kontynuuje tradycje rodzinne, grając lasowiackie oberki, krakowiaki i tzw. wściekłe polki. Usłyszymy również Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego z międzypokoleniowym składem, która swoją energią przyciąga także młodych miłośników tańca i muzyki - zapowiadają organizatorzy.

 

Uczestnicy Festiwalu będą mogli także wziąć udział w potańcówkach, na których zagra m.in. Janusz Prusinowski Trio, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego czy kapela Hajda Banda / Гайда Банда. Podczas wydarzenia odbędzie się także Letnia Szkoła Tradycji wypełniona warsztatami rzemieślniczymi.

Program wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski