Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu ma nowy budynek. "To istotny postęp w kierunku poszanowania pacjentów"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Nowy pięciopiętrowy budynek stanął przy ul. Strzeleckiej.Przejdź dalej -->
Nowy pięciopiętrowy budynek stanął przy ul. Strzeleckiej.Przejdź dalej -->Waldemar Wylegalski
Opieka ambulatoryjna, pobyty i zabiegi jednego dnia - to właśnie tego typu świadczenia dostępne będą w nowym budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Jak tłumaczą przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Onkologii, to wreszcie szansa na przyjęcie pacjentów z godnością.

– Coraz więcej pacjentów leczonych jest teraz ambulatoryjnie, co oznacza, że rano przychodzą do szpitala i wieczorem z niego wychodzą. Jednak musimy pamiętać o tym, że powinni oni ten czas spędzić w godziwych warunkach, bo czasami to leczenie czy zabieg trwa 10-15 minut, ale czasami wiele godzin. Dlatego tak ważne jest, by pacjent miał odpowiednie warunki. To istotny postęp w kierunku poszanowania pacjentów – mówi prof. Julian Malicki, dyrektor WCO.

Zobacz zdjęcia nowego budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Nowy budynek stanął przy ul. Strzeleckiej 37. Liczy on pięć pięter i mierzy 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. W nowej lokalizacji znalazły się m.in. miejsca licznych poradni specjalistycznych oraz duży oddział dzienny chemioterapii, umożliwiający leczenie pacjentów w trybie ambulatoryjnym. Nie zabrakło tu również trzech sal operacyjnych, dzięki którym baza WCO zwiększyła się z sześciu do dziewięciu takich bloków.

Wnętrza nowego budynku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wpływać pozytywnie na samopoczucie pacjentów. Na ostatnim piętrze powstał nawet ogród dla pacjentów.

– Mamy wygospodarowane specjalne przeszklone pomieszczenia przeznaczone dla pacjentów do rozmów z koordynatorami. To bardzo ważna rzecz, ponieważ wielu pacjentów jest zagubionych w szpitalu. Chcemy im pomóc, żeby byli tam, gdzie powinni się pojawić, a nie błąkali się po korytarzach.

Budynek przy ul. Strzeleckiej jest połączony z istniejącymi budynkami WCO m.in. przez trakt centralnego bloku operacyjnego oraz odpowiednie korytarze na poszczególnych piętrach.

– Możemy powiedzieć, że jest to cześć większego projektu obejmującego WCO oraz ośrodki w Pile i Kaliszu, które gwarantują leczenie wysokospecjalistyczne blisko miejsca zamieszkania – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Z nowej inwestycji zadowoleni są również sami pacjenci. Na oficjalnym otwarciu budynku obecni byli przedstawiciele organizacji pacjentów, którzy także wyrażali słowa uznania.

– Gratuluję spektakularnej inwestycji WCO, zwłaszcza uwzględniając położenie Instytutu w centrum miasta. W ślad za inwestycją liczymy, że poszerzy się specjalistyczna kadra placówki, która wzmocni opiekę onkologiczną nad pacjentami – podkreśliła Lidia Sufinowicz, sekretarz poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 136,5 mln zł. Większość tej kwoty pochodziła z budżetu województwa wielkopolskiego.

– Inwestycja WCO jest możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Ogromna większość środków finansowych zainwestowanych w rozwój placówki pochodzi z budżetu samorządu, który nieustannie od wielu lat wspiera działania na rzecz zwiększania świadczeń onkologicznych w województwie – podkreślał prof. Malicki.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Turystyczna Wielkopolska: Poznań

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski