18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilk w owczej skórze. Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego

Sylwia Hejno
Wyróżnienie honorowe - "Job", Maja Stojanovic (BA)
Wyróżnienie honorowe - "Job", Maja Stojanovic (BA) Materiały organizatora
Katarzyna Okraszewska, zdobywczyni Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Plakatu Studenckiego najbardziej lubi rzeczy proste. Jej plakat "Ujawnione oblicza rasizmu" pokonał dwieście innych prac z całego świata.

Młoda artystka rok temu ukończyła warszawską ASP. Obecnie pracuje w Warszawie jako graficzka. Plakat zaprojektowała na festiwal w Lublanie, na którym twórcy podejmowali temat dyskryminacji.

- Od początku zastanawiałam się jak pokazać rasizm jako portret i co właściwie miałby przedstawiać, czy jakąś alegorię współczesnego rasisty, czy też coś innego - opowiada Katarzyna Okraszewska.

Ostatecznie "twarzą" współczesnego rasizmu stała się niepozorna owieczka, w wersji czarnej i białej. Nie tylko ze względu na oczywiste skojarzenie z kolorami. W subtelny sposób zestawiła ze sobą łagodność i zagrożenie.

- Szukałam czegoś, co pozwoliłoby pokazać miękkie, ukryte i obłudne oblicze rasizmu, który niezauważalnie towarzyszy nam w życiu i wywiera na nie wpływ. Pomyślałam o owcy, o jej delikatnym futerku, które mogłoby symbolizować taką zafałszowaną maskę- tłumaczy.

Dwie,niemal odlane z tej samej formy owieczki są wyposażone w widoczne z przodu suwaki. Za nimi, w trzewiach, kłębią się zakamuflowane lęki i agresja. Kto się tak naprawdę chowa za przebraniem owcy? Pole do domysłów jest szerokie.
Plakat "Ukryte oblicza" rasizmu zdobył wcześniej honorowe wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Plakatu Muzeum Plakatu w Wilanowie w kategorii Złoty Debiut. Był także prezentowany w paryskim metrze podczas wystawy " Oto my, oto oni".

Plakaty, które wzięły udział w Międzynarodowym Biennale Plakatu Studenckiego można oglądać do 20 października w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5.

Na imprezę zorganizowaną przez UMCS we współpracy z miastem napłynęło około tysiąca zgłoszeń z Europy, Azji i obu Ameryk. Jurorzy zakwalifikowali do konkursu tylko dwieście z nich (i to one są prezentowane w galerii). Są to plakaty ideowe, kulturalne, komercyjne czy odnoszące się do współczesnych, głośnych wydarzeń na świecie wykonane w różnych technikach. Dodatkową atrakcją są prace jury, którą stanowiła czołówka światowych polskich plakacistów, jak Lech Majewski, Lex Drewiński, Piotr Kunce, Eugeniusz Skorwider, Leonard Konopelski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski