MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna przygoda z historią

dr Rafał Leśkiewicz
nadesłane
Wiek XX obfitował w wiele niezwykle ważnych wydarzeń jeśli idzie o historię Polski. Odzyskanie niepodległości w 1918 r., walka o granice i odbudowa kraju w okresie II RP, następnie atak hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego we wrześniu 1939 r., ponury okres terroru okupacyjnego, a potem 45 lat zniewolenia pod jarzmem komunistycznej dyktatury.

W XX wieku Polska i Polacy przeżywali okresy uniesień, zwycięstw, chwały oręża, przeżywali również gorycz porażki, na co dzień obcowali ze śmiercią zadawaną z rąk niemieckich bądź sowieckich okupantów. Po zakończeniu wojny wielu, nie godząc się na nowy pojałtański porządek, wybrało nierówną walkę partyzancką, kończąc w ubeckich katowniach a nierzadko, również w bezimiennych mogiłach. Mimo ciężkich doświadczeń wojny i okupacji, a także komunistycznego terroru, dzięki społecznemu zaangażowaniu powstał w 1980 r. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” dając początek końca zniewoleniu.

Jak edukować? w jaki sposób przybliżać szczególnie ludziom młodym fakty, sylwetki postaci oraz wydarzenia z naszej najnowszej historii, tak by skutecznie dotrzeć z obiektywnym i wielowymiarowym przekazem? Tak, by ten przekaz intrygował, pobudzał do dalszych poszukiwań i wędrówek na przeszłość.

Bez wątpienia działania edukacyjne i popularyzatorskie należy aktywnie wspierać wykorzystując przestrzeń wirtualną, internet oraz najnowsze technologie informatyczne. Nie można jednak zapominać, że odbiorca treści cyfrowych jest coraz bardziej wymagający, zatem przekaz musi być atrakcyjny. Ponadto, zalew informacji płynących z internetu, różnorodność kanałów informacyjnych charakteryzujących się głębią i jakością, sprawia że należy tę cyfrową popularyzację realizować umiejętnie.

Kluczowym jest aby przekaz był prosty w odbiorze, skondensowany treściowo i powiązany wewnętrznie poprzez system tagów tematycznych z innymi materiałami tj. nagrania audio, wideo czy też publikacje książkowe w postaci cyfrowej. Musi być także serwowany w atrakcyjnej formie graficznej, przyciągającej odbiorów a co za tym idzie intuicyjny w użytkowaniu.
Taką formułę ma serwis internetowy przystanekhistoria.pl – popularnonaukowy portal historyczny Instytutu Pamięci Narodowej. To wirtualna platforma prezentująca często nieznane, oparte często na badaniach regionalnych ustalenia historyków zajmujących się historią najnowszą. Architektura portalu opiera się na publikowanych codziennie nowych artykułach, do których dołączane są inne materiały w postaci cyfrowej.

Główną ideą przyświecającą twórcom portalu było stworzenie serwisu porządkującego wytworzone przez IPN zasoby cyfrowe funkcjonujące dotychczas w dużym rozproszeniu. Tym samym portal stał się swego rodzaju hubem informacyjnym oferującym dużą dawkę wiedzy o najnowszej historii Polski.

Portal jest skierowany przede wszystkim do pasjonatów historii. Dzięki różnej głębi zamieszczanych w portalu treści jest to serwis odpowiedni zarówno dla osób znających historię, poszukujących często bardzo szczegółowych informacji, jak również dla tych, którzy z historią mają do czynienia „od czasu do czasu”. Skupiono się w dużej mierze na prezentacji zarówno wybranych zagadnień związanych z historią lokalną, w kontekście ustawowej aktywności naukowej i edukacyjnej IPN, nie zaniedbując przy tym prezentacji najważniejszych wydarzeń czy też postaci.

Prezentacja sylwetek osób, opisywanie zjawisk i wydarzeń lokalnych w ujęciu mikro, makro oraz porównawczym stanowi o sile codziennego przekazu. Jeśli do tego dodamy szerokie wykorzystywanie zgromadzonych w Archiwum IPN materiałów archiwalnych, w tym zbiorów przekazanych przez osoby prywatne, można śmiało powiedzieć, że jest to serwis wyjątkowy, wyróżniający się na tle innych portali historycznych.

Znajdziemy w nim m.in. ponad 1700 artykułów, 1400 nagrań wideo i 60 audycji oraz nagrań dźwiękowych. Co niezwykle ważne, użytkownicy mogą pobrać bezpłatnie każdą z ponad tysiąca umieszczonych w portalu publikacji, dostępnych zarówno w pdf jak i formatach mobilnych takich jak epub i mobi.

Wszystkie treści pogrupowane są dla ułatwienia w grupy tematyczne, dostępne z poziomu intuicyjnej osi czasu. Są też otagowane opracowanymi specjalnie na potrzeby portalu hasłami. Uzupełnieniem jest kalendarium historyczne XX wieku, zawierające charakterystykę ponad 3,5 tys. wydarzeń.

Hasło przewodnie portalu brzmi „wirtualna podróż, prawdziwa historia”. Warto się udać w tę podróż w przeszłość by przeżyć przygodę, która może zamienić się w pasję.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski