Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda lubelski w sprawie Krzysztofa Żuka. Będzie wniosek do Rady Miasta?

SKO, AG
Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski
Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Anna Kurkiewicz
Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski poinformował w czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że „musi" wysłać do Rady Miasta wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka. Jednocześnie wojewoda chce o zdanie zapytać prawników.

CZYTAJ TEŻ: Stanęli murem za Żukiem - kto za to zapłacił?

- W piśmie Centralne Biuro Antykorupcyjne wskazuje i tu cytujemy: Rada Miasta wbrew obowiązkowi nie podjęła uchwały o wygaśnięciu mandatu Krzysztofa Żuka - mówił Przemysław Czarnek. Wojewoda na konferencji prasowej przytoczył przepisy prawne i zaznaczył, że według nich w przypadku, gdy RM nie podejmuje uchwały, musi on wezwać organ gminy do pojęcia odpowiedniego aktu, a gdy i to okaże się bezskuteczne, wojewoda musi, a nie może, wydać zarządzenie zastępcze.

Tłumaczył, że prawo nie pozostawia wojewodzie wyboru: działać czy nie.

- Nie ma tu tylko i wyłącznie uprawnienia do działania, ale jest obowiązek działania wojewody w tej sprawie - dodawał. Czarnek zarzucił także mediom, że te dezinformują opinię publiczną, powołując się na opinie w tej sprawie m.in. politologów, a nie prawników.

Zasięgnie porady?

Czarnek zaznaczył, że jeśli w sprawie są jakieś wątpliwości prawne, to mają je rozwiać prawnicy LUW i ewentualnej eksperci zewnętrzni. Czy wojewoda poprosi o takie opinie? Nie do końca wiadomo, bo z jednej strony Czarnek powiedział, że będzie teraz czekał na opinie, a z drugiej zakończył konferencję nie odpowiadając na pytanie, czy poprosi o opinie.

Jednoznacznie nie chciał się też wypowiedzieć Radosław Brzózka, rzecznik wojewody. Gdy rozmawiał z dziennikarzami, Tomasz Pitucha odciągał Brzózkę mówiąc: - Wojewoda wszystko powiedział, nie komentuj.

Zaznaczmy, że Pitucha to doradca wojewody i jednocześnie szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta. 15 radnych tego klubu 14 listopada głosowali za wygaszeniem mandatu prezydenta Żuka.

Ostatecznie zaraz po konferencji Brzózka wysłał mailem komunikat.

„Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek na zwołanym briefingu poinformował, że w związku z wątpliwościami co do zakresu działania wojewody wystąpi o opinie prawne do prawników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i ewentualnie do ekspertów zewnętrznych. Po otrzymaniu opinii i ekspertyz wojewoda będzie podejmował dalsze decyzje w sprawie." - czytamy.

A Zamoyski?

Czarnek stanowczo tłumaczył, że nie może nie podejmować działań wobec prezydenta Lublina. Z tym, że w 2014 gdy wojewodą był Wojciech Wilk (PO) nie wygasił mandatu Marcina Zamoyskiego, ówczesnego prezydenta Zamościa. Podobnie jak dziś w przypadku Żuka, to CBA chciało wygaszenia mandatu Zamoyskiego.

Obecny wojewoda: - Kolega z PO nie wygasił mandatu politykowi PO. Takie były standardy.

Z tym, że Zamoyski nigdy nie był członkiem Platformy Obywatelskiej.

Żuk zostanie w ratuszu

Zdaniem wojewody Krzysztof Żuk i jego współpracownicy robią wokół całej sprawy wygaszenia mandatu „show", bo bez względu na to co uczyni Czarnek, prezydent będzie rządził Lublinem do końca kadencji w 2018 roku.

Po tym jak radni nie stwierdzą wygaśnięcia mandatu prezydenta, wojewoda „musi" wydać zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu. Wówczas Krzysztof Żuk zaskarży tę decyzję do sądu administracyjnego. Najpierw wojewódzkiego, a jeśli będzie taka potrzeba to także do na naczelnego.

- Takie sprawy, do prawomocnego orzeczenia, trwają do 2 lat a nawet dłużej. Po co ten show? To pytanie zostawiam bez odpowiedzi. Sam nie odpowiadam, bo mnie to nie interesuje - komentował Przemysław Czarnek.

Żuk, CBA, PZU

Przypomnijmy, że na początku listopada Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło wniosek o wygaszenie mandatu Krzysztofa Żuka. Chodzi o zasiadanie prezydenta (do początku tego roku) w radzie nadzorczej państwowej spółki PZU Życie. Sprawa rozbija się o ustawę antykorupcyjną. Zabrania ona wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast być członkami „zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego”. Tyle, że ustawa antykorupcyjna przewiduje wyjątki. Artykuł 6. mówi jasno, że zakazy nie dotyczą osób zgłoszonych do np. rad nadzorczych przez Skarb Państwa i „inne państwowe osoby prawne”. Kolejnym warunkiem jest to, że musi to być firma, w których udział Skarbu Państwa przekracza np. 50 proc. udziałów.

WIĘCEJ: Problemy Krzysztofa Żuka. Co mówią prawnicy?

Gdy sprawa wypłynęła Żuk sam przygotował projekt uchwały w sprawie wygaszenia swojego mandatu. Radni zajęli się nim na ostatniej sesji. Wniosek nie przeszedł.

WIĘCEJ: Wniosek o odwołanie prezydenta Lublina. Radni głosowali imiennie (WYNIKI)

ZOBACZ TEŻ:

Pikieta poparcia dla Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina (ZD...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski