Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Ośrodek Kultury przekazał zabytkową drukarnię Teatrowi NN

MS
Wojewódzki Ośrodek Kultury, wyprowadzając się z siedziby przy ulicy Dolnej Panny Marii do nowego gmachu Centrum Spotkania Kultur, rezygnuje z tradycyjnej drukarni. Zabytkowe czcionki i maszyny na szczęście nie trafią na śmietnik, ale do Izby Drukarstwa Teatru NN.
Wojewódzki Ośrodek Kultury, wyprowadzając się z siedziby przy ulicy Dolnej Panny Marii do nowego gmachu Centrum Spotkania Kultur, rezygnuje z tradycyjnej drukarni. Zabytkowe czcionki i maszyny na szczęście nie trafią na śmietnik, ale do Izby Drukarstwa Teatru NN. materiały prasowe, Teatr NN
Wojewódzki Ośrodek Kultury, wyprowadzając się z obecnej siedziby przy ulicy Dolnej Panny Marii do nowego gmachu Centrum Spotkania Kultur, rezygnuje z tradycyjnej drukarni. Zabytkowe czcionki i maszyny na szczęście nie trafią na śmietnik.

Właśnie kończy się historia zasłużonej Oficyny Graficznej WOK, mieszczącej się w dawnym pałacu Tarłów. Miejsca, w którym powstawało wiele cennych lubelskich ekslibrisów. Czcionki ręcznie składał tu przez lata m.in. Tadeusz Budynkiewicz, znany lubelski zecer i twórca oryginalnych ekslibrisów, który pracę w zawodzie zaczynał w 1945 roku. Z drukarnią związany był także wybitny grafik Andrzej Kot (1946-2015).

Dlaczego tradycyjna drukarnia nie zostanie przeniesiona do nowej siedziby Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, czyli gmachu Centrum Spotkania Kultur przy ulicy Grottgera?

- To jest bardzo kosztowna i pracochłonna technologia, a maszyny wymagały ciągłych napraw - usłyszeliśmy w poniedziałek od Artura Sępocha, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. - Jednak na tyle to miejsce zasłużyło się Lublinowi, że nie chcemy, aby maszyny drukarskie trafiły na złom. Izba Drukarstwa będzie dla nich dobrym miejscem - zapewnia dyrektor Sępoch.

Skarby drukarskie WOK przekazał do Izby Drukarstwa na Żmigrodzie, która jest częścią Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. To miejsce, w którym eksponowane są już inne zabytkowe maszyny, m.in. pochodzące z dawnej drukarni "Popularna". Ta drukarnia o przedwojennym rodowodzie została założona przy ulicy Żmigród 1 w 1932 roku.

Izba Drukarstwa, korzystając ze starych maszyn, prowadzi warsztaty typograficzne i przygotowuje okolicznościowe druki.

- Najcenniejsze eksponaty, które zostały nam przekazane, to te związane z artystami którzy współpracowali z Oficyną Graficzną, czyli matryce drukarskie z ekslibrisami typograficznymi przygotowanymi przez Tadeusza Budynkiewicza, matryce linorytnicze Andrzeja Kota i plansze ze znakami graficznymi przygotowane przez Ryszarda Tkaczyka - informuje Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

Słoneczny Wrotków już czynny. Można się kąpać (ZDJĘCIA)
Obwodnica Lublina: Drogowcy ustawili wiadukt ważący dwa tys. ton (WIDEO, ZDJĘCIA)
Piknik rodzinny i maraton leszczowy nad Zalewem Zemborzyckim (DUŻO ZDJĘĆ)
Ekobazar w Ogrodzie Saskim. Moda na śniadania na trawie wkracza do Lublina (FOTO)
W Lublinie ścigali się w kolejnym biegu zaliczanym do cyklu "Chęć na Pięć" [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski