MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko rozpoczęło piękną historię klubu „Lublinianka”. Najstarszy klub sportowy w Lublinie kończy 100 lat

Krzysztof Nowacki
Krzysztof Nowacki
Najstarszy klub sportowy w Lublinie kończy dzisiaj sto lat. Ukazujący się na początku XX wieku „Głos Lubelski” informował, że to właśnie 29 czerwca 1921 roku odbyło się pierwsze ogólne zebranie Wojskowego Klubu Sportowego. Kontynuatorem tradycji WKS jest dzisiejszy Klub Sportowy Lublinianka.

- Zaryzykuję stwierdzenie, że bez wojska nie byłoby sportu. To dotyczy nie tylko Lublina, ale wszystkich miast, w których obecne były garnizony Wojska Polskiego - uważa prof. Dariusz Słapek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, inicjator powstania Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu.

- Tezę tę można udowadniać na wiele sposobów. Rok, a nawet miesiąc powstawania klubów jest podobny. Koniec wojny z bolszewikami był początkiem kontynuacji tego, co rozpoczynało się od 1918 roku, a co później przerwała wojna. Żołnierze wrócili z frontu i zastanawiali się, co dalej robić - dodaje prof. Słapek.

Wojskowy Klub Sportowy Lublin powstał z chęci organizacji zajęć sportowych wśród żołnierzy, ale nie był klubem wyłącznie wojskowym. W swoje szeregi zapraszał wszystkich mieszkańców miasta, o czym donosił Głos Lubelski w 1921 roku: „Poza tym uchwalono przyjmować osoby cywilne jako członków stałych wprowadzanych przez członków Klubu. Członkowie ci korzystają z boiska i wszelkich przyborów sportowych na równi z wojskowymi” - czytamy.

- To rodzaj rekomendacji, że klub chociaż z nazwy wojskowy, nie ograniczał się tylko do środowiska wojskowego - podkreśla prof. Dariusz Słapek.

Początkowo w klubie działały dwie sekcje, piłki nożnej oraz lekkiej atletyki, zapowiadano także rozwój sekcji tenisowej. W następnych latach powstawały kolejne, m.in. koszykówki, piłki ręcznej, podnoszenia ciężarów, czy judo. W sumie 15 sekcji sportowych, które czyniły Lubliniankę drugim, po AZS, największym klubem w mieście.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TURNIEJU DZIECI (ROCZNIK 2011-2012) ZORGANIZOWANY Z OKAZJI 100-LECIA KS LUBLINIANKA:

Pierwszym znaczącym sukcesem było mistrzostwo Polski juniorów w piłce nożnej w 1938 roku. W finale lublinianie wygrali z Wisłą Kraków 3:2. - Rozwój drużyny przerwał wybuch II wojny światowej. Czasy okupacji zabrały tym młodym piłkarzom szansę na dalsze sukcesy - wspomina prof. Słapek.

Wielokrotnie też zmieniała się nazwa klubu. WKS Lublin przemienił się w KS Lublinianka, później w WKS Unia czy WKS Lublinianka. W historii funkcjonowała także nazwa Ogniwo.

- Trudno operować jedną nazwą, ponieważ było wiele mutacji - mówi prof. Dariusz Słapek, który jest w grupie osób pracujących nad monografią klubu. Stuletnie dzieje Lublinianki spiszą historycy UMCS oraz dziennikarze.

- Mamy nadzieję, że uda się wydać tę publikację jeszcze w roku jubileuszu. W okresie międzywojennym z prasą lubelską różnie bywało i różnie ona interesowała się sportem. W archiwach wojskowych także nie poświęcano wiele uwagi sportowi, a jeśli już, to bardziej z punktu widzenia społecznego - podkreśla.

Autorzy publikacji podzielili między sobą prace nad poszczególnymi okresami działalności klubu. Ich intencją jest opisanie, chociaż w niewielkiej objętości, funkcjonowania każdej sekcji.

Natomiast uroczystą galę podsumowującą 100-letnią historię Lublinianki władze klubu zaplanowały na początek września.

Najstarszy klub sportowy w Lublinie obchodzi 100-lecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski