Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytrzeźwieją w ośrodku przy komendzie na ul. Północnej

Artur Jurkowski
JB/archiwum
Po 13 latach na mapę Lublina wraca izba wytrzeźwień. Powstanie przy ul. Północnej. Nowa placówka, oferująca też m.in. wsparcie terapeutyczne, ma zacząć działać wiosną 2016 r.

- To nie będzie izba wytrzeźwień, której działalność sprowadza się do "przechowania" osoby do momentu wytrzeźwienia - przekonuje Agnieszka Zielińska, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie. I tłumaczy: - Nowa placówka to raczej ośrodek wsparcia, gdzie obok doraźnej opieki nad osobą w stanie upojenia alkoholowego, będzie oferowana pomoc z zakresu interwencji kryzysowej, profilaktyki i terapii, m.in. zdiagnozowanie przyczyn nadużywania alkoholu (np. kryzys, uzależnienie), podjęcie interwencji kryzysowej w celu zapobiegania rozwojowi uzależnienia, motywowanie do podjęcia leczenia.

Ośrodek Pomocy dla Osób w Stanie Nietrzeźwości będzie się mieścić w siedzibie Komendy Miejskiej Policji przy ul. Północnej. Zajmie pomieszczenia po dawnej Izbie Dziecka. Trzeba je jednak dostosować do nowych funkcji.

Wczoraj ratusz poznał oferty złożone w przetargu na przeprowadzenie prac remontowych. Urzędnicy byli gotowi wydać na ten cel 726,7 tys. złotych. O wykonanie robót zabiega 13 wykonawców. Ich oferty wahają się od 422,3 do 939,3 tys. zł.

Przyszły wykonawca będzie miał trzy miesiące na zrealizowanie robót. - Prace adaptacyjne pomieszczeń powinny ruszyć w październiku. Obejmą m.in. dostosowanie oświetlenia, przesunięcie ścian - wylicza Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

- Chcemy, aby ośrodek zaczął działać od kwietnia przyszłego roku. Termin otwarcia będzie zależał od tempa prac remontowych. Trzeba też zgromadzić niezbędne specjalistyczne wyposażenie, bo nie ogranicza się ono tylko do kozetek i koców - dodaje Zielińska.

Planowane jest utworzenie trzech sypialni męskich i jednej kobiecej. W każdej będą mogły przebywać po trzy osoby. Ale to nie koniec. Powstanie też izolatka, sala unieruchomień dla agresywnych podopiecznych.

Dwa pomieszczenia będą przeznaczone dla osób niepełnoletnich. Łącznie w ośrodku będzie mogło przebywać jednocześnie 20 osób. - Obecnie nietrzeźwi trafiają głównie do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. To rodzi szereg problemów oraz m.in. wydłuża czas oczekiwania pacjentów z nagłymi dolegliwościami na podjęcie interwencji medycznej - mówi Zielińska.

Podopieczni nowego ośrodka będą mogli w nim przebywać przez dobę. I może to być bardzo kosztowny pobyt. Ratusz będzie mógł ustalić stawkę maksymalnie na poziomie 302,7 złotych.

- Jeszcze nie została ustalona wysokość opłaty za pobyt w placówce. Rozstrzygną to miejscy radni jeszcze w tym roku - zapowiada Agnieszka Zielińska.

Izba wytrzeźwień w Lublinie została zlikwidowana w lipcu 2002 roku. Mieściła się przy ul. Kawiej. Władze miasta uznały, że izba jest nierentowna, bo "klienci" nie płacili za pobyt w placówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski