Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii Lublina: Stalinowskie teczki w lubelskim areszcie

Małgorzata Szlachetka
11 maja dokumenty zostały przekazane lubelskiemu oddziałowi IPN
11 maja dokumenty zostały przekazane lubelskiemu oddziałowi IPN Rafał Paczos/Areszt Śledczy Lublin
IPN otrzymał m.in. akta z więzienia na Zamku w Lublinie. Zostały odnalezione w czasie inwentaryzacji w Areszcie Śledczym.

Dokumenty zostały przekazane 11 maja lubelskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej. Teczki pochodzą z Aresztu Śledczego przy ulicyPołudniowej.

- Odnaleźliśmy je w trakcie inwentaryzacji przeprowadzonej w naszym archiwum. Niektórych się spodziewaliśmy, ale były też niespodzianki - przyznaje mł. chor. Paweł Papiński, archiwista Aresztu Śledczego w Lublinie.

Ślad po stalinowskim więzieniu
- Nie sądziliśmy, że możemy jeszcze znaleźć dokumenty dotyczące, funkcjonującego do 1954 roku, więzienia na Zamku w Lublinie - podkreśla Marcin Krzysztofik, naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Lublinie.

- Należy zaznaczyć, że takich dokumentów generalnie jest niewiele. Dysponujemy tylko ewidencją więzienia, księgami więźniów i skorowidzami oraz mniej więcej 300 teczkami osobowymi więźniów - wylicza szef archiwum w lubelskim IPN.

Materiały, które IPN właśnie otrzymał, pochodzą m.in. z czasu, gdy stalinowskie więzienie na Zamku było likwidowane, bo zapadła odgórna decyzja, że po remoncie Zamek Lubelski będzie siedzibą instytucji kultury.

Od końca lipca 1944 roku do lutego 1954 roku przez komunistyczne więzienie na Zamku przeszło ponad 30 tysięcy więźniów, co najmniej 200 z nich zostało rozstrzelanych, a ponad 150 zmarło.

Wśród blisko tysiąca dokumentów, jakie otrzymał IPN, są na przykład informacje, do jakich więzień byli przenoszeni przetrzymywani na Zamku. Do innych zakładów karnych trafiło także wyposażenie cel. W tym przypadku jest mowa o meldunkach składanych w 1954 roku przez naczelnika więzienia do Departamentu Więziennictwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

- Inną grupą materiałów są akta personalne funkcjonariuszy więziennictwa, którzy rozpoczęli służbę przed 14 grudnia 1954 roku, czyli wtedy, gdy więziennictwo podlegało Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego - dodaje Marcin Krzysztofik.

W aktach personalnych pracowników więzienia jest na przykład decyzja o dwutygodniowym areszcie dla funkcjonariusza, który został złapany pijany na mieście.

W omawianej kolekcji są także dokumenty dotyczące pielgrzymki Jana Pawła II w 1987 roku. Papież odwiedził także Lublin. Okazuje się, że władze aresztu przy ulicy Południowej zabezpieczały się wtedy przed ewentualnym buntem więźniów.

Wśród przekazanych akt są materiały nie tylko z okresu stalinowskiego, ale także z całej epoki PRL. Wymienić można chociażby wykaz akt więźniów zwolnionych z Więzienia Karno-Śledczego na Zamku w Lublinie w latach 1944 - 1950 czy listę osób internowanych w okresie stanu wojennego.

IPN na razie nie udostępnia tych dokumentów, tłumacząc, że trwa ich opracowywanie.

Plejada gwiazd na zakończenie Kozienaliów 2016 (ZDJĘCIA, WIDEO)
Przełomowa operacja w Lublinie. To szansa dla chorych na nowotwory (ZDJĘCIA)
Nightskating Lublin: Rolkarze opanowali miasto (ZDJĘCIA, WIDEO)
Wielki wyścig ulicami rozkopanego miasta (WIDEO)
Poznaliśmy Miss Polski Lubelszczyzny i Miss Polski Lubelszczyzny Nastolatek! (ZDJĘCIA, WIDEO)
Żyją na tonach czarnego złota. Przyszłość wiążą z kopalnią (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski