Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachęcają do podzielenia się wspomnieniami. Muzeum na Majdanku uruchamia specjalny telefon

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Dzielenie się wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu lub dodawanie sobie otuchy poprzez rozmowę
Dzielenie się wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu lub dodawanie sobie otuchy poprzez rozmowę Archiwum
Dzielenie się wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu lub dodawanie sobie otuchy poprzez rozmowę. Oto cele „Telefonu pamięci” skierowane głównie do seniorów przez Państwowe Muzeum na Majdanku.

- Pozostawanie w domu przez długi czas z powodu epidemii koronawirusa jest szczególnie trudne dla ludzi samotnych, zwłaszcza seniorów. Z myślą o nich ruszamy z akcją „Telefon pamięci” - podkreśla Katarzyna Boraca z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Muzealnicy zapraszają do rozmowy zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości. Można podzielić się swoimi wspomnieniami wojennymi, doświadczeniami z innego okresu naszych dziejów lub po prostu porozmawiać, by wzajemnie dodać sobie sił i otuchy.

- „Telefon pamięci – muzeum rozmawia z seniorami” to infolinia dla osób, które chcą też dowiedzieć się czegoś o historii Państwowego Muzeum na Majdanku, jego zbiorach i działalności. Zachęcamy naszych odbiorców, aby przekazywali swoim rodzicom i dziadkom kontakt do nas: 81-710-28-69 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 - informuje Katarzyna Boraca.

Państwowe Muzeum na Majdanku jest pierwszą na świecie instytucją upamiętniającą ofiary II wojny światowej. W ubiegłym roku muzeum i podległe jej oddziały w Bełżcu i Sobiborze odwiedziło 312 tys. osób. To prawie 100 tys. więcej niż rok wcześniej.

W 2019 r. muzealne archiwum wzbogaciło się o 155 darów. Wśród nich dokumenty i pamiątki po byłych więźniach, fotografie, korespondencja, kartki pocztowe i grypsy obozowe, a także kubek porcelanowy z sygnaturą „Victoria Waffen SS” oraz chustka byłej więźniarki. Większość została przekazana przez dzieci oraz wnuki byłych więźniów. Łącznie zbiory muzealne liczą ponad 320 tys. obiektów.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego Państwowe Muzeum na Majdanku wraz z oddziałami w Bełżcu i Sobiborze przeszło w tryb pracy zdalnej. Muzealnicy pracują z domów. Interesanci mogą kontaktować się z muzeum telefonicznie lub e-mailowo.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski