Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Lublin podświetli się na niebiesko

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Małgorzata Genca / archiwum
Głównym przesłaniem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie świadomości ludzi o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Z tej okazji Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się niebiesko”.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

– Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Lublinie jest obchodzony po raz kolejny, a każdego roku w nasze obchody włącza się coraz więcej podmiotów i organizacji. Obchody pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób w spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

Na znak solidarności na całym świecie, a także w naszym mieście podświetlone zostaną reprezentacyjne budynki. W niedzielę (2 kwietnia) w Lublinie w godz.18.00-21.00, na niebiesko rozbłysną stadion Arena Lublin oraz Plac Litewski.

– Zaburzenia autystyczne stwierdzane są u coraz większej liczby młodych osób. Specjalistyczne badania pozwalają na precyzyjną diagnozę oraz oddzielenie faktów od mitów i półprawd na temat osób nieneurotypowych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

Stepaniuk-Kuśmierzak podkreśla także, że ważna jest też świadomość otoczenia, co do tego, z jakimi trudnościami borykają się osoby w spektrum oraz wrażliwość na ich potrzeby. w związku z tym w kwietniu będzie można skorzystać z bezpłatnych
konsultacji ze specjalistami, wsparcia psychologicznego oraz prelekcji studentów psychologii, logopedii i filozofii, przybliżających pojęcie neuroróżnorodności.

- Trudności z przystosowaniem się osób z autyzmem do zmieniających się warunków otoczenia nie przeszkadza im, aby zacząć samodzielnie poszukiwać okazji do brania losu w swoje ręce. Osoby te studiują, zdobywają wymarzoną pracę, zakładają rodziny. Potrzebują często w realizacji różnych ról społecznych wsparcia, a nie terapii. Osoby z autyzmem, stojąc u progu dorosłości, z determinacją walczą o kontakty z rodziną i przyjaciółmi, o realizację swoich marzeń i planów dotyczących indywidualnie postrzeganej bliższej oraz dalszej przyszłości. Każdą uczelnię tworzą konkretni ludzie, i to od nas – nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych, studentów, władz – zależy zbudowanie przyjaznego środowiska dla studentów ze spektrów autyzmu. Ten proces ciągle trwa, ale już przynosi wiele dobrych efektów - podkreśla dr hab. Anna Prokopiak z UMCS.

W programie Tygodnia Świadomości Autyzmu znajdują się przyjazne osobom w spektrum zajęcia takie jak warsztaty krawieckie, pokazy filmowe, oprowadzanie po wystawie. Uczestnicy uszyją recyklingowy hamak brazylijski, posłuchają też o literaturze tworzonej przez autorki i autorów w spektrum autyzmu. W planie jest również akcja szycia mobilnych stref ciszy z filcu. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziany jest pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja neuroróżnorodności i dyskusja o tolerancji, czy wykluczeniu w grupach rówieśniczych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski