Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś swoją kandydaturę w wyborach do rady osiedla w Poznaniu. Ile zarobi członek komisji wyborczej i jak zostać jej członkiem?

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Arkadiusz Bujak – dyrektor wydziału wspierania jednostek pomocniczych oraz Stanisław Tamm – sekretarz Miasta
Arkadiusz Bujak – dyrektor wydziału wspierania jednostek pomocniczych oraz Stanisław Tamm – sekretarz Miasta Karol Pomeranek
– Zdecydowanie warto kandydować do rad osiedli i serdecznie zachęcam do udziału w głosowaniu w tych wyborach – apelował na konferencji prasowej Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania. Od 18 marca można zgłaszać kandydaturę w wyborach do jednostek pomocniczych Miasta. Te odbędą się 12 maja.

W Poznaniu funkcjonują 42 rady osiedla. Ich członków wybierać będziemy w wyborach odbywających się 12 maja. Dokładnie 672 radnych. O czym opowiadali na konferencji prasowej w gmachu poznańskiego magistratu Stanisław Tamm – sekretarz Miasta oraz Arkadiusz Bujak – dyrektor wydziału wspierania jednostek pomocniczych.

Wybory zostały zarządzone dla następujących osiedli w Poznaniu:
Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Fabianowo-Kotowo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Piątkowo, Piątkowo Północ, Podolany, Rataje, Sołacz, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka-Minikowo, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Św. Łazarz, Świerczewo, Umultowo, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Wilda, Winiary, Wola, Zielony Dębiec, Żegrze.

Rady osiedlowe będą miały więcej pieniędzy

– Osiedla to dla Miasta bardzo ważni partnerzy. Planując każde kolejne działanie prosimy o opinię radnych, bo to oni są najbliżej mieszkańców i są najlepiej poinformowani o lokalnych problemach. Wiedzą, co i gdzie warto zmienić. Od przyszłego roku radni będą też mieli do dyspozycji więcej pieniędzy, dzięki przyjętym w lutym nowym zasadom naliczania środków budżetowych dla osiedli, a także zwiększeniu finansowania remontów i budowy dróg. Obecność w radzie osiedla może być także krokiem w kierunku dalszej działalności społecznej. To również duża satysfakcja z pomagania swoim sąsiadom i wpływu na to, jak wygląda okolica

– tłumaczył Stanisław Tamm.

Jak przypomniał, w poprzednich wyborach do rad osiedlowych frekwencja w Poznaniu wyniosła ok. 10%.

– Chcielibyśmy, żeby podczas tegorocznych była wyższa, stąd też serdecznie zachęcamy wszystkich uprawnionych do udziału w głosowaniu.

Czytaj także: Poznań: Niska frekwencja w wyborach do rad osiedli. Jak ją zmienić? Gdańsk wiedział

Kandydat do rady osiedla musi mieć ukończone 18 lat

Kandydatury do rad osiedlowych można zgłaszać w wydziale wspierania jednostek pomocniczych Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20 (pokój 319), w dni robocze od 18 marca do 2 kwietnia w godz. 8:00-15:00 (wyjątkiem jest 22 i 25 marca oraz 2 kwietnia, wtedy dokumenty można składać w godz. 8:00-19:00). Co ważne, czynne i bierne prawo wyborcze ma osoba posiadająca prawo wyborcze do Rady Miasta Poznana, którą najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze Osiedla.

– Oznacza to, że musi być wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców, czyli mieć meldunek albo być ujęty w stałym obwodzie głosowania. Zgłoszenie kandydata powinno być także poparte podpisami co najmniej 25 osób mieszkających na stałe w danym okręgu. Najlepiej, gdy tych podpisów będzie jednak więcej, jeśli okaże się, że część z nich zostanie odrzuconych.

– mówił dyrektor Arkadiusz Bujak

Czytaj także: 12 maja ważne wybory w Poznaniu. Wybierzemy osoby, które mają realny wpływ na lokalne społeczności

Nabór do obwodowych komisji wyborczych w Poznaniu

W związku z tym, iż wiosną poznaniacy udadzą się do urn kilkukrotnie, gdyż oprócz majowych wyborów do rad osiedli w kwietniu odbędą się wybory samorządowe, a w czerwcu do Parlamentu Europejskiego, przez cały marzec prowadzony jest także nabór na członków obwodowych komisji wyborczych.

– W ich skład mogą wchodzić osoby stale zamieszkujące na terenie Poznania. Zgłaszać można się w dni robocze w godz. 8:00-15:00. Dokumenty będą przyjmowane w następujących lokalizacjach urzędu miasta: ul. Libelta 16/20 (pokoje: 102, 106, 107), ul. 3 Maja 46 (pokoje: 209, 210) oraz ul. Matejki 50 (pok. 219, 220). Osoby pracujące przy wyborach otrzymają wynagrodzenie, które wynosi (netto): 500 zł dla członka komisji, 650 zł dla przewodniczącego i 550 dla jego zastępcy

– wylicza poznański magistrat.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski