Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone rewolucje dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej

Redakcja
Gdy myślimy o działaniach służących ochronie środowiska, w pierwszej chwili przychodzą nam do głowy nowe oczyszczalnie ścieków połączone z obejmującymi całe gminy sieciami kanalizacji, nowoczesne zakłady utylizacji odpadów czy elektrownie wiatrowe, które od kilku lat urozmaicają krajobraz naszego kraju.

Jednak gdy przejrzy się listę projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, które mają wpływ na środowisko, uderza ich różnorodność. Ochronie środowiska służą także bowiem kształcenie wyspecjalizowanych kadr na uczelniach wyższych czy działania edukacyjne prowadzone wśród najmłodszych. Ochrona środowiska to tworzenie warunków i promocja takiej turystyki na obszarach chronionych, która jest jak najmniej inwazyjna i pozwala cieszyć się pięknem natury bez narażania jej na szkody. Ochronie środowiska służy wreszcie także zakup sprzętu i szkolenie ekip ratowniczych, które w przypadku katastrofy naturalnej sprawnie i szybko ograniczą jej skutki.

Wśród realizowanych inwestycji są zarówno przedsięwzięcia warte kilkaset milionów złotych, jak i małe projekty wpływające na jakość życia poszczególnych niewielkich społeczności. Dofinansowaniem objęte zostały również działania z zakresu poprawy jakości powietrza, zapobiegania zagrożeniom powodziowym oraz promowania bioróżnorodności, np. poprzez ochronę gatunków zagrożonych. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów projektów realizowanych dzięki unijnemu wsparciu w całym kraju.

Kraśnik
Położony na południowy zachód od Lublina Kraśnik wraz z okolicznymi gminami znany był dotychczas z uprawy malin oraz z produkcji ręcznie formowanych cegieł. Od niedawna gmina Kraśnik może się szczycić mianem najbardziej słonecznej gminy regionu, a to dzięki zamontowaniu 427 instalacji solarnych. Ciepło pozyskane z kolektorów słonecznych posłuży do podgrzania wody w gospodarstwach domowych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Dzięki zaoszczędzonemu paliwu, które potrzebne jest do ogrzania wody, nie tylko zmniejszą się koszty, ale zyska też środowisko, bo do powietrza emitowane jest mniej zanieczyszczeń. Lubelszczyzna jako region o najlepszym nasłonecznieniu w kraju jest doskonałym miejscem do wykorzystania energii słonecznej. Wójt Kraśnika Mirosław Chłapski podkreśla, że jego gmina już od dawna poszukiwała możliwości sfinansowania tej inwestycji ze względu na możliwe oszczędności. Udało się dzięki wsparciu unijnemu w ramach działania "Energia przyjazna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski