Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony Budżet Lublina 2024. Mieszkańcy zgłosili 41 pomysłów

Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Naturalistyczny Park Helenów na Sławinku, wąwóz Węglinek, dzika łąka na osiedlu im. Bolesława Prusa na LSM - to jedne z 41 pomysłów, które wpłynęły do ratusza w ramach naboru do siódmej edycji Zielonego Budżetu. O tym, jakie projekty zostaną zrealizowane dowiemy się w pierwszej połowie marca.

- W tej edycji Zielonego budżetu chcemy zwrócić szczególną uwagę na roślinność rozwijającą się na nieprzekształconych terenach, bez ingerencji człowieka. Również takie miejsca posiadają ogromny potencjał, co potwierdziło zainteresowanie naborem i duża liczba zgłoszonych projektów - mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

A tych do ratusza wpłynęło 41. To o trzy mniej niż w 2023 roku. W zestawieniu znalazły się m.in. utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku, rewaloryzacja i zwiększenie bioróżnorodności ostoi biologicznej w obrębie Parku Centralnego w Felinie, wąwóz Węglinek czy dzika łąka na osiedlu im. Bolesława Prusa na LSM. Na Czubach Południowych w wąwozie przy ul. Szczytowej może pojawić się uroczysko. Ul. Harcerska na Sławinku może zyskać zielony zakątek ze ścieżką sensoryczną. Przy ul. Jakubowickiej na Hajdowie-Zadębiu może powstać zagajnik. Wnioskodawcy zgłosili także "realizację koncepcji naturalistycznego zagospodarowania Wąwozu Pokolenia przy ul. T. Zana i ul. Nowomiejskiej" czy dębową aleję przy ul. Bieszczadzkiej na Węglinie Południowym

Ocena formalna złożonych propozycji potrwa do 12 lutego.

W jej trakcie Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu zaopiniuje pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości realizacji wniosków.

- Po ocenie formalnej, w dniach 19-26 lutego, autorzy projektów będą mieli możliwość odwołania - wskazuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Inicjatywy wybrane do realizacji poznamy w pierwszej połowie marca.

Tegorocznej - siódmej odsłonie - Zielonego Budżetu przyświeca hasło "Naturalnie, w mieście!".

- Dotyczy ona obszarów miejskich, które powstały naturalnie i posiadają szczególne walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe i estetyczne. Zakres tegorocznej edycji obejmuje również tereny, będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin i/lub siedliskiem zwierząt, zasługujących na uwagę i ochronę lub mogące służyć celom edukacyjnym oraz badawczym - tłumaczy Monika Głazik.

Jak informował w grudniu Artur Szymczyk, w ramach sześciu wcześniejszych edycji Zielonego Budżetu ratusz zrealizował ponad 80 projektów na terenie miasta. Powstało również kilkadziesiąt zielonych enklaw i miejsc odpoczynku.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski