MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złoty jubileusz arcybiskupa Pylaka. 50-lecie święceń biskupich

Piotr Nowak
Abp Bolesław Pylak przez lata zabiegał o rozwój diecezji, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i budowę nowych kościołów
Abp Bolesław Pylak przez lata zabiegał o rozwój diecezji, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i budowę nowych kościołów www.archidiecezjalubelska.pl
Pierwszy metropolita lubelski obchodzi 50-lecie święceń biskupich.

Urodził się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Do kapłaństwa dojrzewał w tragicznych latach II wojny światowej. Później towarzyszył wiernym z diecezji lubelskiej przez 50 trudnych lat PRL. Arcybiskup Bolesław Pylak, senior Episkopatu Polski, jutro będzie obchodził półwiecze święceń biskupich. Z tej okazji w archikatedrze lubelskiej sprawowana będzie uroczysta liturgia.

Późniejszy metropolita lubelski urodził się w Łopienniku Górnym w powiecie krasnostawskim w 1921 r. Lata dojrzewania do kapłaństwa przypadają na niemiecką okupację, podczas której pracował na rodzinnej plantacji tytoniu i brał udział w konspiracji. - Każde powołanie jest inne. Nie ma identycznych, ponieważ ludzie różnią się od siebie. Ja przed wojną ukończyłem tylko pierwszą klasę w liceum ogólnokształcącym i przyznam, że o kapłaństwie specjalnie nie myślałem. W tamtych czasach młodzi ludzie marzyli przede wszystkim o wojsku, służba w armii była prawdziwym za-szczytem. Mnie również nieobce były te ideały - opowiada abp Bolesław Pylak w rozmowie z KAI.

W 1942 r. generalny gubernator okupowanych obszarów polskich zezwolił na uruchomienie seminarium w Krężnicy Jarej. 21-letni Bolesław Pylak był w grupie pierwszych kilkunastu młodzieńców, którzy w tym czasie wstąpili do seminarium. W 1948 r. został wyświęcony na kapłana i rozpoczął pracę jako wikariusz w Nałęczowie. Święcenia biskupie przyjął w katedrze lubelskiej 29 maja 1966 r. Jednocześnie kontynuował pracę naukową na KUL. W 1975 r. objął rządy nad diecezją lubelską. W 1992 r., w związku z ustanowieniem metropolii, został pierwszym metropolitą lubelskim. Pięć lat później zrezygnował z urzędu. Na jego miejsce Jan Paweł II powołał abp. Józefa Życińskiego.

Z inicjatywy abp. Bolesława Pylaka wybudowano ok. 400 kościołów i kaplic dojazdowych. - Jubilat wpisał się złotymi zgłoskami w historię naszej archidiecezji, Jego pasterska posługa zaznaczyła się także w dziejach licznych parafii oraz w życiu duchowym poszczególnych wiernych - podkreśla abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Obchody złotego jubileuszu abp. Bolesława Pylaka odbędą się w sobotę o godz. 11 w archikatedrze lubelskiej. Takie rocznice zdarzają się niezmiernie rzadko. Dlatego uroczystej liturgii przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi abp Józef Michalik, były przewodniczący KEP.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski