Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w programie stypendialnym. Kuźnia talentów, ale biednych i z niepełnosprawnościami

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca
Urząd Marszałkowski od kilku lat organizuje projekty stypendialne dla uzdolnionych uczniów ze szkół branżowych. O tym, który uczeń dostał stypendium od zawsze decydowała wysoka średnia ocen. Ale to się zmieniło. W tegorocznej edycji liczą się również kryteria ekonomiczne i społeczne. Dlaczego? Naciski Komisji Europejskiej.

Lubelska Kuźnia talentów, bo o ten właśnie program stypendialny chodzi, adresowana jest do uczniów techników, szkół branżowych I i II stopnia, szkół artystycznych oraz szkół policealnych. Mowa tu o 600 zł miesięcznego wsparcia w postaci stypendium. Ale w tym roku było o nie trudniej, o czym poinformował nas Czytelnik.

- W poprzednich latach stypendia były przyznawane na podstawie wysokich osiągnięć w nauce. Obecnie jednak widzimy, że kryteria te zostały ograniczone do aspektu socjalnego, w szczególności kryterium dochodu na członka rodziny w poprzednim roku – pisze pan Jan i wskazuje, że z programu mającego na celu wspieranie ambitnych młodych ludzi, którzy nauce poświęcają większość swojego wolnego czasu stałą się zwykłym programem socjalnym.

Tegoroczna edycja LKT jest 10. z kolei. Koncepcja zaplanowanego wsparcia stypendialnego uczniów realizowana jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-27. W poprzednich edycjach decydującym o przyznaniu stypendium kryterium była średnia ocen, ale od edycji 2023/24 to się zmieniło. Aby dostać pieniądze trzeba oprócz tego spełnić jedno z trzech kryteriów ekonomiczno-społecznych, tj.: miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 2249,79 zł, uczeń musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności ucznia lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dlaczego wprowadzono dodatkowe kryteria? To decyzja Komisji Europejskiej.

- W swoim pierwotnym stanowisku do programu FEL2021-2027 Komisja Europejska zdecydowanie przeciwstawiała się zasadności finansowania programów pomocy stypendialnej dla zdolnych uczniów. Jednak dyskusje z KE doprowadziły do konsensusu negocjacyjnego, na mocy którego programy stypendialne mogą pozostać wyodrębnionym działaniem, co pozwala na przyznanie na takie działanie większej puli środków, jednakże pomoc stypendialna zostanie skierowana do najzdolniejszych uczniów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, co ma służyć realizacji zasady wyrównywania szans – wyjaśnia Remigiusz Małecki UMWL.

Czy wprowadzenie dodatkowych kryteriów mogło przełożyć się na ilość złożonych wniosków? Dwa lata temu, w terminie od dnia 1 do 22 września 2021 r. - wpłynęło łącznie 1027 wniosków, z kolei w tegorocznej edycji od 1 do 30 września wpłynęło takich wniosków nieco ponad 700.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski