Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniają promienie słoneczne w energię. W Lublinie działa pierwsza na świecie taka instalacja. Zobacz gdzie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe lamele, żaluzje, które chronią budynek przed przegrzaniem czy wychłodzeniem. To co je jednak wyróżnia, to możliwość produkcji energii z promieniowania słonecznego. W Lublinie uruchomiono pierwszą instalację bazującą na ogniwach perowskitowych. Korzysta z nich Aliplast.

– Uważam, że jest to początek rewolucji w świecie fotowoltaiki – przekonuje Jan Kidaj, prezes Aliplast. I wyjaśnia: – Idea zastosowania lameli - łamaczy światła Sun Protection z perowskitowymi ogniwami słonecznymi, otwiera szerokie możliwości w wykorzystaniu istniejących struktur budowlanych do instalacji podobnych urządzeń, a więc nie potrzebuje nowo wznoszonych obiektów. Można jest stosować w każdym budynku.

Instalacja z wykorzystaniem nowych ogniw została uruchomiona na siedzibie Aliplastu na lubelskim Felinie. To pierwsze na świecie komercyjne wykorzystanie tej technologii.

– Po majowym otwarciu pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych we Wrocławiu, dziś, niespełna trzy miesiące później, ponownie dokonujemy rewolucji w globalnej branży fotowoltaiki i energii odnawialnej. Rozpoczynamy nowy etap w rozwoju – podkreśla Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies.

Obecnie w fotowoltaice królują ogniwa krzemowe. Są montowane na dachach, ścianach czy na ziemi. Instalowane są na specjalnych konstrukcjach, zajmują dużo miejsca i są ciężkie. Ogniwa perowskitowe mają odmienny wygląd. Są elastyczne, lekkie, bardzo cienkie i półprzezroczyste. Bardzo mała waga sprawia, że można je montować np. na pionowych elementach elewacji.

Ogniwa perowskitowe mogą generować energię ze sztucznego światła i - w odróżnieniu od paneli krzemowych - są wydajne nawet wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod innym kątem niż 90 stopni.

– Perowskitowe ogniwa słoneczne z zapewniającą im efektywność automatyką Somfy, spełniają wszystkie kluczowe kryteria uniwersalnego źródła energii, a wyposażone w nie łamacze światła to kolejny krok w kierunku budownictwa zrównoważonego, tak ważnego w obliczu coraz bardziej dostrzegalnych zmian klimatycznych – powiedział Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek zarządu Somfy Polska.

Lamele z ogniwami perowskitowymi współpracują z instalowaną na dachach budynków stacją pogodową. Wykorzystują m.in. funkcję „śledzenia słońca” (suntracking), automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem pozycji słońca.

W Lublinie Saule, Columbus Energy oraz Somfy podpisali list intencyjny o strategicznej współpracy.

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski