MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znowu tną drzewa w Starym Gaju. Prezydent napisał do Lasów Państwowych

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
- Znowu wycinają dęby w Starym Gaju. Serce się kraje, niedługo nic z tego lasu nie zostanie – narzeka Czytelnik z Zemborzyc Podleśnych. Nadleśnictwo zapewnia, że to cięcia w ramach zaplanowanych na ten rok działań. Prezydent Lublina tymczasem zwrócił się do Lasów Państwowych o dodatkową ochronę dla Starego Gaju.

- Tną cały czas, widziałem od strony Zemborzyc Podleśnych. Pamiętam, że kiedyś wycinano głównie chore drzewa, teraz leżą same zdrowe dęby, wielkie kłody, po metrze średnicy – narzeka Czytelnik, który w ubiegłym tygodniu zadzwonił do naszej redakcji w tej sprawie. - Pamiętam, jakie w Starym Gaju były prawdziwki, ile zwierząt, saren, dzików. Teraz spotkać je to rzadkość. Aż serce się kraje kiedy się patrzy co się stało z tym lasem – dodaje mężczyzna.

To kolejny taki sygnał od mieszkańca Lublina, o poprzednich pisaliśmy w styczniu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wyjaśniała wówczas, że Stary Gaj to las gospodarczy, a do jego prowadzenia w odpowiednim kształcie, w tym także pozyskiwania drewna, zobowiązuje Lasy Państwowe ustawa o lasach. Cięcia prowadzone są m.in. w oparciu o 10-letni plan urządzenia lasu. Jak informowała Anna Sternik, p.o. rzeczniczka RDLP w Lublinie, w 2021 roku na trenie Starego Gaju działania leśników obejmą łącznie około 50 ha.

- Nie wytniemy na tym terenie wszystkich drzew - zdecydowana większość tych cięć będzie miała charakter zabiegów pielęgnacyjnych, czyli trzebieży. Cięcia rębne zostaną wykonane na powierzchni jedynie 0,81 ha, na których oczywiście wykonane będą nowe nasadzenia – mówiła.

Pod koniec stycznia Rada Miasta Lublin przyjęła uchwałę, w której „wyraża wolę podjęcia działań mających na celu ochronę przyrody na terenie lasu Stary Gaj oraz Lasu Dąbrowa”. Uchwała ma jednak charakter intencyjny i nie niesie za sobą żadnych praktycznych skutków.

Takie mogą przynieść rozmowy prezydenta z Lasami Państwowymi. Katarzyna Duma, rzeczniczka Krzysztofa Żuka, poinformowała, że prezydent zwrócił się do Lasów Państwowych (najpierw do Generalnej Dyrekcji, potem do RDLP w Lublinie) „z propozycją podjęcia rozmów w sprawie ustanowienia na obszarze lasu Stary Gaj zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, a także o informację o możliwości utworzenia na jego obszarze „miejskiego lasu””. Celem ma być „zachowanie w jak najmniej zmienionej formie kompleksu leśnego Stary Gaj”. - Wnieśliśmy również uwagi do projektu Planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Świdnik, sporządzonego na lata 2021-2030 (…) Uwagi dotyczyły m. in. zredukowania użytkowania rębnego na obszarach Lasu Stary Gaj i Lasu Dąbrowa – dodaje Duma.

Jak podkreśla rzeczniczka, miasto prowadzi też procedurę ustanowienia pomnikami przyrody siedmiu drzew rosnących na terenie Starego Gaju. - Planujemy sfinalizować ją do końca roku – zapowiada.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka wnioskowało jednak, żeby taki status nadać 32 drzewom. Ratusz poinformował jednak, że tylko siedem z nich spełniło „kryteria wymiarowe dla pomników przyrody, ale również wyróżnia się wielkością, pokrojem korony, miejscem usytuowania oraz dobrym stanem zdrowotnym”.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski