MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Lublin: Lublinianie przesiadają się do autobusów i trolejbusów

Witold Michalak
W 2012 r. komunikację miejską wybrało 88 proc. mieszkańców
W 2012 r. komunikację miejską wybrało 88 proc. mieszkańców Jacek Babicz
Lublinianie, w przeciwieństwie do mieszkańców większości polskich miast, coraz chętniej korzystają z komunikacji miejskiej, rezygnując z prywatnych samochodów i taksówek.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w sierpniu raport pt. "Transport - wyniki działalności w 2012 r." Wynika z niego, że w skali kraju, liczba pasażerów komunikacji miejskiej pozostała mniej więcej na tym samym poziomie.

Polskie autobusy, trolejbusy i tramwaje zarówno w 2011, jak i w 2012 roku, przewiozły po około 3,8 mld pasażerów. Na tym tle Lublin wyróżnia się i to znacznie. W 2012 r. komunikację miejską wybrało 88 proc. mieszkańców (dwa lata wcześniej było ich o 8 proc. mniej). Przybywa korzystających z niej raz w tygodniu -z 60 do 71 proc. i codziennie - z 27 do 35 proc. Skąd wzięły się te wzrosty? Okazało się, że w ciągu ostatnich 2 lat zmniejszyła się liczba osób poruszających się po mieście samochodami osobowymi, bo przesiadły się do komunikacji miejskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie sprawdzał co zachęca mieszkańców do transportu zbiorowego. - Z badań wynika, że dla ponad 50 proc. osób czynnikami zachęcającymi do korzystania z transportu zbiorowego są: tańsze bilety (16 proc.), większa częstotliwość kursowania (9 proc.), większa liczba bezpośrednich połączeń (5 proc.), większy komfort jazdy (5 proc.) - wyjaśnia Katarzyna Szczygieł z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

ZTM uważa, że pasażerowie dostrzegli zmiany, jakie zaszły w lubelskiej komunikacji. - Sukcesywna wymiana taboru autobusowego i trolejbusowego oraz, co za tym idzie, wzrost liczby pojazdów również jest czynnikiem zachęcającym do podróżowania środkami komunikacji zbiorowej, nie tylko ze względu na znaczne podniesienie komfortu podróży, lecz także z uwagi na większą liczbę połączeń - uważa Katarzyna Szczygieł.

Unowocześnia się nie tylko tabor, ale także przystanki. Na wielu pojawiły się wyświetlacze informujące o czasie odjazdu. Zdaniem ZTM, na wzrost liczby pasażerów miało także wpływ wprowadzenie od 1 października 2012 r. strefy płatnego parkowania i specjalnych biletów za 1 zł.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski