MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Lublinie zajmie się Europejskimi Dniami Dziedzictwa w regionie

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się we wrześniu, w tym roku kumulacja wydarzeń przypada na 7-8 i 14-15 września.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się we wrześniu, w tym roku kumulacja wydarzeń przypada na 7-8 i 14-15 września. Anna Paszkowska
Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa zainaugurowali tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Akcja odbywa się każdego roku pod koniec lata, wtedy można bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki. Najwięcej wydarzeń ma odbywać się w II i III weekend września.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce od 32 lat. Wydarzenie odbywa się każdego roku we wrześniu, a najwięcej atrakcji zaplanowanych jest na 7-8 i 14-15 września. Wtedy uczestnicy mogą bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki oraz korzystać z przygotowanej oferty wydarzeń kulturalnych. Turyści mogą liczyć na warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty, a także pokazy i wiele innych. Celem akcji jest promocja dziedzictwa kulturowego wśród lokalnych społeczności, a także zaznaczenie wspólnych korzeni.

- Od lat liderem wśród organizatorów wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Lublinie. Natomiast gminne ośrodki kultury, biblioteki, drobne instytucje, często funkcjonujące w społecznościach lokalnych, właśnie podczas Europejskich Dni Kultury są widoczne, włączają się w to wyjątkowe święto - mówiła dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W tym roku nowym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim zostało Muzeum Narodowe w Lublinie. W poniedziałek (19 lutego) zostało w tej sprawie podpisane porozumienie między instytucjami.

- Liderzy lokalni decydują o ostatecznym planie wydarzeń Europejskich Dziedzictwa, stąd tak ważną rolę odgrywają koordynatorzy. Cieszymy się, że tak sprawinie działająca instytucja, jaką jest Muzeum Narodowe w Lublinie i wieloletni organizator wydarzeń w ramach EDD, po 10 latach przejmuje pałeczkę od Muzeum Wsi Lubelskiej, które przez 10 lat animowało, wspierało i inspirowało organizatorów w województwie lubelskim - wyjaśniała dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Muzeum będzie zachęcało instytucje kultury i inne podmioty do organizacji wydarzeń, tym samym promując materialne i niematerialne, regionalne dziedzictwo.

- Jest to wielkie wyróżnienie, ale nie ukrywam, że i praca. Oczywiście Muzeum Narodowe w Lublinie ma projekty do włączenia się w Europejskie Dni Dziedzictwa - mówiła Barbara Oratowska, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie i zdradziła, że wrzesień w muzeum będzie pod znakiem archeologii.

Tegoroczne hasło EDD - “Szlaki. Sieci. Połączenia” to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy. Inicjatywa promuje współpracę kulturalną z rozwojem turystyki. Swoje miejsce znajdzie również kultura cyfrowa i bazy danych, które proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie obiektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski