Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz da zgodę na postawienie pasiek. Pszczoły zamieszkają na dachu CSK i KUL

Sławomir Skomra
03.09.2015 poznan lg piotr mrowka gospodarstwo pszczelarskie ul ule pszczoly pszczelarz miod. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press
03.09.2015 poznan lg piotr mrowka gospodarstwo pszczelarskie ul ule pszczoly pszczelarz miod. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press
Ratusz daje zielone światło do urządzenia pasiek w centrum Lublina. Powstaną lada moment.

- Zgodnie z zapowiedziami przygotowaliśmy odpowiednią uchwałę - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka Urzędu Miasta Lublin.

W czwartek radni mają się zgodzić na hodowanie pszczół w centrum miasta. Do tej pory było to dozwolone jedynie na obrzeżach Lublina.

„Pszczela uchwała” formalnie jest regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. W projekcie zapisano, że ule mają się znajdować na dachach, pszczoły nie mogą przeszkadzać sąsiadom i co ważne - mają to być gatunki nieagresywne. Nie wszędzie można zakładać ule. Mogą one znajdować się wyłącznie na dachach „(...) instytucji realizujących działania edukacyjne (...).”

Czytaj także:
Ule staną na dachu CSK. Hodowla pszczół w centrum Lublina

Po co w ogóle takie zmiany w regulaminie? Bo świat się zmienia, a pasieki na dachach budynków w centrach miast to już powoli norma. Tak jest w Nowym Jorku, ule są też na Parlamencie Europejskim w Brukselii, stoją również przed polskim Sejmem i na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Lubelska „pszczela uchwała” nie powstała dlatego, że nagle władze miasta dostrzegły światowe trendy. Będzie głosowana, bo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Centrum Spotkania Kultur i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jedną z atrakcji tej pierwszej instytucji mają być właśnie pszczoły na dachu. Pni - tak profesjonalnie nazywa się pszczelą rodzinę - będzie ok. 10 - 12. Każdy ul będzie inny, żeby przedstawić ich rodzaje.

To będzie nie tylko urozmaicenie budynku, mają się tam odbywać zajęcia edukacyjne dla całych rodzin, wręcz pszczele pikniki i warsztaty kulinarne z miodem w roli głównej.

Na CSK zamieszkają pszczoły gatunku bucfkast, uchodzące za mało agresywne.

Z kolei KUL zamierza urządzić dwie pasieki, jedną na którymś budynku przy Al. Racławickich, drugą przy ul. Konstantynów. Pszczoły mają się zadomowić na uczelnianych dachach w ramach akcji „UL na KUL”.

- Akcja ma na celu nie tylko kształtowanie świadomości, ale także wzmacnianie i rozwijanie postaw ekologicznych w środowisku akademickim, zarówno wśród studentów, jak i pracowników. Akcja „UL na KUL” ma też rozwijać wrażliwość ekologiczną, a przecież wiedzą powszechną jest rola pszczół w środowisku i fakt, że są zagrożone - tłumaczy Lidia Jaskuła, rzeczniczka uczelni. - Słodką „wartością dodaną” do akcji miał być wyprodukowany miód, który będzie jednym z gadżetów uniwersyteckich, KULowski miód - dodaje rzeczniczka.

Jeszcze w lutym tego roku uczelnia poprosiła miasto o zgodę na hodowle pszczół, ale spotkała się z odmową. Zabraniały tego właśnie przepisy. Dlatego KUL poprosił prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miasta o zmianę lokalnego prawa.

W najbliższy piątek Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie „Pszczoła w mieście”. Odbędzie się w Centrum Transferu Wiedzy przy Al. Racławickich 14, sala nr 114. Początek o godzinie 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski