MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Czaplewski
Finał Pogoń - Wisła 1:2 pd.
Finał Pogoń - Wisła 1:2 pd. Sylwia Dąbrowa
Pierwszoligowa Wisła Kraków sensacyjnie sięgnęła po Fortuna Puchar Polski na PGE Narodowym w Warszawie. Mimo straconej bramki zdołała doprowadzić do dogrywki, a w niej ograć Pogoń Szczecin 2:1! W nagrodę Biała Gwiazda dostanie nie tylko wysoką premię, ale przede wszystkim wystąpi w europejskich pucharach.

Finał Pucharu Polski Pogoń - Wisła: wynik meczu 1:2 pd.

W finale zmierzyły się czołowa drużyna PKO Ekstraklasy i spadkowicz, który na zapleczu walczy co najmniej o baraże. Na murawie wcale nie było widać różnicy w umiejętnościach. Co więcej, to Wisła jako pierwszoligowiec sprawiała znacznie lepsze wrażenie - zwłaszcza przed przerwą.

Właśnie w pierwszej połowie Wisła przynajmniej trzykrotnie stworzyła dogodne sytuacje. Piłka obijała słupek i spojenie z poprzeczką. Najbliższy szczęścia wydawał się Szymon Sobczak, który chwilę po rozpoczęciu spróbował nawet uderzenia piętką. To wszystko się potem zemściło.

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Finał Pogoń - Wisła: ratunek nadszedł w ostatniej chwili

Pogoń objęła prowadzenie w 75 minucie. To wtedy wznowiła prędko z autu, a wypuszczony Efthymis Koulouris strzelił gola na 1:0, kopiąc piłkę przy lewym słupku, pod poprzeczkę.

- Jeden moment zagapienia - tak straconą bramkę z perspektywy Wisły określił komentujący w Polsacie Bożydar Iwanow.

Gol dla Pogoni na 1:0 w finale z Wisłą

Wisła mogła i w zasadzie powinna doprowadzić do remisu w 90 minucie. Kapitalnie strzał Goku z bliska wybronił jednak stoper Pogoni, Mariusz Malec, którego obserwuje selekcjoner Michał Probierz.

Gdy kibice Pogoni zaczęli fetować, a Wisły tracić wszelką nadzieję wtedy padła wyrównująca bramka! Tuż przed setną minutą piłkę z bliska po dośrodkowaniu z wolnego wbił Eneko Satrustegui.

Gol dla Wisły na 1:1 w finale z Pogonią:

Dogrywka w finale Pogoń - Wisła: zwycięski gol Rodado

Po takim ciosie piłkarze Pogoni nie potrafili podnieść się mentalnie. Po błędzie Leo Borgesa to Angel Rodado, najlepszy strzelec 1 ligi wykorzystał okazję i zdobył decydującą bramkę dla Wisły!

Pogoń nadal ma więc "pustą gablotę" wykpiwaną przez kibiców innych drużyn. To Wisła choć nie była faworytem zdobyła trofeum, zgarnęła 5 mln złotych premii od PZPN, a latem bez względu na ligowy finisz wystąpi w I rundzie eliminacji Ligi Europy - może nawet jako pierwszoligowiec.

Pierwsza oprawa kibiców Wisły Kraków na finale Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Wisła sięgnęła po Puchar Polski po raz piąty w historii. To jej pierwsze trofeum od 2011 roku, kiedy po raz ostatni (trzynasty) została mistrzem Polski.

Widowisko na PGE Narodowym śledziło dokładnie 47 506 widzów. Była świetna atmosfera i dużo opraw w tym z użyciem rac. Obyło się bez incydentów.

Decydujący gol na 2:1 dla Wisły w finale z Pogonią:

Piłkarz meczu: Angel Rodado