Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

445 lat od ustanowienia Trybunału Koronnego. To okazja do zwiedzania

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
archiwum redakcji
W 1578 roku na sejmie walnym warszawskim utworzono nową instancję sądową. Odtąd sądem najwyższym dla szlachty był Trybunał Koronny. W niedzielę (5 marca) będzie można udać się na spacer “Śladami Trybunału Koronnego”.

Dlaczego pojawił się Trybunał Koronny?

Uchwalenie konstytucji poprzedzone było trwającym kilkadziesiąt lat procesem narastania spraw w sądach królewskim i sejmowym. Opóźnienie wynikała z tego, iż w sądzie najwyższym nie mógł orzekać równy stronom sędzia szlachecki, ta rola należała do króla. Z tej przyczyny Zygmunt August otrzymał w spadku po Zygmuncie Starym kilkanaście tysięcy nierozstrzygniętych procesów. Natomiast sąd sejmowy miał dwudziestoletnie zaległości.

Na mocy dokumentu z 1578 roku trybunałowi podlegała tylko korona. Miejscami posiedzeń sądów koronnych trybunalskich zostały: Piotrków (później do jego nazwy dodano człon Trybunalski) dla Wielkopolski i Mazowsza, a Lublin dla Małopolski.

Lublin za sprawą trybunału stał się centrum prawniczym Rzeczpospolitej szlacheckiej. Również dzięki niemu miasto w szybkim tempie zaczęło się rozwijać, pojawiły się pałace magnatów oraz dworki szlacheckie. A na czas sesji trybunalskiej Lublin tętnił życiem.

Po utracie niepodległości Trybunał Koronny Lubelski, podobnie jak inne sądy, został zamknięty.

Co teraz znajduje się w budynku?

Trybunał został wybudowany w stylu klasycystycznym na planie prostokąta (30x25 metrów). Posiada trzy kondygnacje i poddasze.

Obecnie w dawnym budynku Trybunału Koronnego mieści się Pałac Ślubów, a w Wielkiej Sali odbywają się m.in. koncerty, natomiast w podziemiach znajduje się Lubelska Trasa Podziemna.

Zwiedzanie Starego Miasta

W niedzielę (5 marca) o godz. 13:00 odbędzie się spacer “Śladami Trybunału Koronnego”, który rozpocznie się przy budynku (ul. Rynek 1). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zwiedzanie rozpocznie się od zobaczenia zabytkowych sal trybunału, a później odbędzie się wędrówka po mieście. Wydarzenie zakończy się w Muzeum Narodowym W Lublinie przy stole z Czarcią łapą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski